Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Februarie 2024

Conditii micro 2024. Intreprinderi legate

Raspuns oferit de
Profeanu Laura

Profeanu Laura
Consultant fiscal
Intrebare: Firma A este o microintreprindere si asociat este o persoana juridica firma B (platitoare de impozit pe profit) cota de participare 100%, iar administratori sunt 3 persoane fizice X, Y, Z, care sunt administratori si actionari si in firma B astfel: X-30%, Y-30%, Z-40%. Dorim sa stim daca la 31.12.2023 firma A indeplineste conditia pentru a ramane microintreprindere prin prisma prevederilor art. 47 alin. (1) lit. h) din Codul fiscal. Multumesc.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 6820

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale 2024"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Plata impozit microintreprinderi

Feb212024

Cifra de afaceri intreprinderi legate

de Vera Constantin valabil la 21 Feb 2024
Intrebare: Administrator microintreprindere, detinere capital 100%, impozit micro la 31.12.2023,1%. Detine 50% din alta societate, platitoare de impozit profit cu 01.10.2023, prin depasire CA 500000 euro. Ambele au acelasi obiect de activitate, nu fac afaceri impreuna, dar impart aceeasi piata de furnizori. Din punct de vedere al intreprinderilor legate, mai poate ramane platitor de impozit micro la prima ...
Feb152024

Cota impozit micro 2024

de Alexandru Palaghia valabil la 15 Feb 2024
Intrebare: O societate cu CAEN principal 9604 are autorizat la Registrul comertului si CAEN 8690 dar NU obtine in acest moment venituri din acesta. In perspectiva art. 51 (1) b) 2, cota de 3%, pentru microintreprinderile care desfasoara activitati, principale sau secundare, corespunzatoare codurilor 8690 - Alte activitati referitoare la sanatatea umana, se aplica doar daca se obtin venituri din acest CAEN ...
Ian262024

Microintreprindere. Calcul plafon 500.000 euro

de Mariana Prejbeanu valabil la 26 Ian 2024
Intrebare: SC ABC SRL - microintreprindere in 2023, are urmatoarea componenta la clasa 7: ct 701; 704; 707 si 7588. In contul 7588 sunt cuprinse valori ale amortizarii reluate la venituri pentru mijloace fixe obtinute prin programe de fonduri europene partial rambursabile. Total clasa 7 avem 2.498.336 lei din care in contul 7588 am inregistrat 18561 lei. Intrebare: pentru trecerea de la platitor impozit ...
Ian112024

Impozit microintreprindere 3% pentru cod CAEN 8622

de Amelia Dumitras valabil la 11 Ian 2024
Intrebare: Va rog sa imi spuneti pentru un SRL - MEDIC, cod CAEN 8622, care incepe activitatea cu data de 15.01.2024 si angajeaza un salariat pana la data de 31.01.2024 este corecta aplicarea cotei pe venit micro in valoare de 1%?
Ian092024

Termen depunere D100 trim IV pentru impozitul micro

de Alexandru Palaghia valabil la 09 Ian 2024
Intrebare: Va rugam sa ne spuneti care este termenul de depunere a Declaratiei privind impozitul pe venitul microintreprinderilor pentru trimestru IV anul 2023? Care este termenul de plata pentru impozitul pe venitul microintreprinderilor pentru trimestru IV anul 2023? Mai este in vigoare prevederea din OUG nr.153/ 2020 (termen de depunere 25 Iunie anul urmator) avand in vedere caci pentru aplicarea ...
Ian082024

Impozit micro. Depasire plafon venituri in anul 2023 de catre o societate din domeniul Horeca

de Dana Hristu valabil la 08 Ian 2024
Intrebare: Avand in vedere OUG 115/2023, o microintreprindere Horeca care are o CA la 31.12.2023 de peste 500.000 euro trece obligatoriu la impozit pe profit din 01.01.2024? Adica, intrucat prevederile referitoare la eliminarea exceptiilor in domeniul Horeca se aplica din 01.01.2024, ce venituri se iau in considerare, cele la 31.12.2023 sau veniturile pe care le va obtine societatea incepand cu 01.01.2024, ...