Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 13 Iunie 2024

Decizii CJUE deductibilitate TVA art. 297 (8) CF

Raspuns oferit de
Ela Dumitra

Ela Dumitra
Lector Universitar dr.
valabil la 20 Feb 2023

Intrebare: Firma de protectie si paza, pazim obiectivele clientilor nostri. Pentru paza acestor obiective am incheiat contracte de prestari servicii cu mai multi furnizori care ne pun la dispozitie personal calificat, atestat, in protectie si paza pentru care platim un anumit tarif/ora. La data controlului specialistii ANAF au considerat aceste facturi fictive, fara continut economic datorita faptului ca furnizorii nu au avut personal angajat sau personalul era angajat doar cu 2 sau 4 ore. Va rog sa ma ajutati cu o Decizie a CJUE aplicabila in speta mea in sensul ca eu nu am nicio obligatie sau drept sa verific daca furnizorul meu si-a angajat personalul pus la dispozitia mea. Multumesc.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 8010

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Inspectia fiscala

Nov102021

Inspectie fiscala in anul 2019. Neacceptare la deducere provizion constituit in 2017 pentru factura neincasata din 2014. Ajustarea efectelor fiscale ale unei tranzactii nerecunoscute

de Constanta Popa valabil la 10 Nov 2021
Intrebare: In anul 2019 in urma unui inspectii fiscale inspectorii ANAF nu dau drept de deducere pentru un provizion constituit pentru o factura neincasata de la un partener extern, articolul invocat ca fiind incalcat este art.26 alin.1 lit. c), pe motiv ca societatea nu poate dovedi cu documente justificative ca bunurile inscrise pe factura au ajuns la client( confirmarea primirii facturii, avizele de ...
Mai052019

Repunere suma TVA, rectificare impozit profit

de Costin A. Istrate valabil la 05 Mai 2019
Intrebare: O societate, platitoare de impozit pe profit si TVA, a fost supusa controlului general dupa cum urmeaza: impozit pe profit: de la 01.01.2010 pana la 31.12.2013 TVA de la 01.06.2010 pana la 30.06.2014 RIF-ul s-a definitivat in luna aprilie 2015 si au rezultat sume la urmatoarele contributii: TVA, dobanzi si penalitati TVA, impozit pe profit si penalitati de intarziere aferent impozit pe profit. ...