Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 21 Iulie 2019
Un produs marca Rentrop ∧ Straton
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Deducere cheltuieli cu cazarea

Raspuns oferit de
Costin Istrate

Costin Istrate
Senior economist, Auditor
valabil la 28 Mar 2019
Intrebare: O regie autonoma este obligata sa aplice prevederile HG 518/1995 conform art.16 (1). Astfel, conform prevederilor art. 12 (2) din HG 518/1995, justificarea indemnizatiei de cazare (acordata in raport cu categoria de indemnizatie de deplasare in care se incadreaza personalul, la nivelul prevazut pentru fiecare tara in care are loc deplasarea) nu se face pe baza documentelor justificative? Decontarea cheltuielilor este efectuata pe baza decontului de cheltuieli pentru deplasari externe aprobat de catre conducatorul regiei autonome in care sunt precizate toate detaliile referitoare la decontarea diurnei, cazarii, transportului pentru deplasarea respectiva (tara, data si ora plecarii/sosirii, mijloc de transport, zile diurna si cuantum, zile cazare si cuantum, cheltuieli transport, alte cheltuieli). Avand in vedere faptul ca regia este platitoare de impozit pe profit, precum si faptul ca regiile autonome sunt obligate sa aplice prevederile HG 518/1995 (in care se prevede faptul ca pentru decontarea indemnizatiei de cazare nu mai este necesara prezentarea unui document justificativ), va rugam sa ne precizati daca deducerea cheltuielilor cu cazarea se face in baza decontului de cheltuieli pentru deplasari externe.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x