Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 22 Iunie 2024

Diurna neimpozabila la salariat

Raspuns oferit de
Mariana Prejbeanu

Mariana Prejbeanu
Expert contabil, Consultant fiscal, Auditor financiar
Intrebare: As dori sa stiu la ce prestatii suplimentare se refera litera a) a aliniatului 4.1 din art. 76 Codul Fiscal. Inteleg ca aici nu intra diurna deductibila (care respecta cele 2 conditii: salariul mediu pe zi lucratoare in ultimele 3 luni si 2.5*nivel institutii publice), corect? Daca, de exemplu, un salariat primeste diurna zilnica cu 40 lei mai mare decat diurna deductibila, acesti 40 de lei pot deveni deductibili daca se incadreaza in cei 33%? (presupunem ca nu primeste alte avantaje). Multumesc!

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4661

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Avantaje in natura

Apr262024

Achizitii servicii masaj la birou, pentru propriii salariati

de Elena Garofil valabil la 26 Apr 2024
Intrebare: Societatea vrea sa incheie un contract de prestari servicii de masaj la birou pentru angajatii proprii. Societatea ce presteaza serviciile este o unitate protejata. Care este tratamentul fiscal al acestor servicii din punct de vedere al angajatilor?
Apr142024

Alocatie de cazare in domeniul privat. Tratament fiscal

de Nicolae Liviu valabil la 14 Apr 2024
Intrebare: Pentru angajatii din sectorul public se acorda o alocatie zilnica de cazare in suma de 265 lei. Un angajator roman, care are mai multi salariati conducatori auto de transport marfuri generale, poate acorda aceasta alocatie zilnica fara documente justificative si fara ca acesta sa fie considerat venit de natura salariala? Multumesc!
Feb112024

Taxe de membru in organismul profesional suportate de angajator. Tratament fiscal

de Nicolae Liviu valabil la 11 Feb 2024
Intrebare: Taxele anuale, platite de societate (cod CAEN 4661) anumitor organizatii profesionale (CAFR, CECCAR etc.) pentru un salariat, sunt considerate avantaje in natura?
Ian212024

Interdictia de a introduce hrana in incinta unitatii. Cumul hrana cu tichet de masa

de Gabriela Dita valabil la 21 Ian 2024
Intrebare: O societate care se ocupa cu cresterea porcinelor achizitioneaza zilnic hrana calda pentru angajatii din ferme, avand in vedere ca, in conformitate cu normele sanitare, acestia nu pot introduce alimente proprii in unitate. Din punct de vedere fiscal, societatea trateaza costurile cu hrana in conformitate cu Art 76 alin 4 lit c din Codul fiscal. (4)Urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in ...
Nov212023

Cheltuieli de cazare in perioada detasarii transnationale. Tratament fiscal

de Rodica Mantescu valabil la 21 Nov 2023
Intrebare: Dpdv al impozitului pe venit, cazarea/utilitatile platite pe perioada detasarii sunt considerate avantaje in natura, avand in vedere urmatoarea situatie? Avem un salariat pe care il detasam in Italia pentru o perioada de 1 an si 2 luni (total 14 luni), el ramanand salariatul nostru dpdv al D112 pe toata perioada detasarii. Conform conditiilor de detasare, compania noastra ii asigura cazarea in ...
Iul062023

Tratament fiscal al sumelor suportate de angajator pe perioada deplasarii salariatilor

de Dani Cucu valabil la 06 Iul 2023
Intrebare: Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta, legata de masa salariatilor in deplasare. Tinand cont de factul ca diurna de 57,5 lei nu ajunge pentru 2 mese, societatea ar dori sa nu mai acorde diurna si sa le deconteze bonul de la restaurant in suma de 100 lei pe zi. Aceasta suma intra ca avantaj salarial si este impozitata ca atare? Poate fi considerata cheltuiala de deplasare a societatii ...