Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 10 Iunie 2023

Dividende catre asociatul din Cipru. Tratament fiscal

Raspuns oferit de
Ionut Jinga

Ionut Jinga
consultant fiscal
valabil la 13 Apr 2023

Intrebare:
Un SRL din Romania, cod CAEN 6810, a devenit platitor de impozit profit incepand cu 01.10.2022. La acest moment avem profit nerepartizat an 2021 si an 2022 (s-au depus situatiiale financiare aferente an 2022).
Asociat unic strain 100% din Cipru, de peste 10 ani. Pana anul trecut repartizarea dividendelor am facut-o cu impozitarea lor de 5%, acum vrem sa aplicam scutirea prevazuta in codul fiscal.
ART. 229 - Scutiri de la impozitul prevazut in prezentul capitol
(1) Sunt scutite de impozitul pe veniturile obtinute din Romania de nerezidenti urmatoarele venituri:
c) dividendele platite de un rezident unei persoane juridice rezidente intr-un alt stat membru al Uniunii Europene ori unui sediu permanent al unei persoane juridice straine dintr-un stat membru al Uniunii Europene, situat intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, daca:
1. persoana juridica straina beneficiara a dividendelor indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
(i) (i) este rezidenta intr-un stat membru al Uniunii Europene si are una dintre formele de organizare prevazute in anexa nr. 1 la titlul II sau la art. 43 alin. (4) lit. a) pct. (ii);
ANEXA NR 1 n) sub incidenta legislatiei cipriote: “etaireies”*) astfel cum sunt definite in legislatia privind impozitul pe venit - mi-au confirmat ca da
(ii) este considerata a fi rezidenta a statului membru al Uniunii Europene, in conformitate cu legislatia fiscala a statului respectiv, si, in temeiul unei conventii privind evitarea dublei impuneri incheiate cu un stat tert, nu se considera ca este rezidenta in scopul impunerii in afara Uniunii Europene;-aici nu prea inteleg, cu Cipru exista o conventie de evitare a dublei impuneri
(iii) plateste, in conformitate cu legislatia fiscala a unui stat membru, fara posibilitatea unei optiuni sau exceptari, unul dintre impozitele prevazute in anexa nr. 2 la titlul II sau un alt impozit care substituie unul dintre acele impozite;
ANEXA NR 2 – foros eisodimatos*) in Cipru; mi-au confirmat ca da 
(iv) detine minimum 10% din capitalul social al rezidentului pe o perioada neintrerupta de cel putin un an, care se incheie la data platii dividendului.-DETINE CONFORM ACT CONSTITUTIV
2. beneficiarul dividendelor este un sediu permanent al unei persoane juridice rezidente intr-un stat membru al Uniunii Europene situat intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, iar persoana juridica straina pentru care sediul permanent isi desfasoara activitatea trebuie sa intruneasca cumulativ conditiile prevazute la pct. 1 subpct. (i) - (iv) si profiturile inregistrate de sediul permanent sa fie impozabile in statul membru in care acesta este stabilit, in baza unei conventii pentru evitarea dublei impuneri sau in baza legislatiei interne a acelui stat membru;
?? Aici nu prea am inteles bine la ce se refera. Daca cumva din actionariatul asociatului meu unic face parte o societate din afara UE? Asociatii/actionarii beneficiarului de dividende trebuie sa ii verific sa indeplineasca si ei pc 1??
 
3. rezidentul care plateste dividendul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
(i) are una dintre formele de organizare prevazute la art. 43 alin. (4) lit. b) pct. (i) sau in anexa nr. 1 la titlul II si, in temeiul unei conventii privind evitarea dublei impuneri incheiate cu un stat tert, nu se considera ca este rezidenta in scopul impunerii in afara Uniunii Europene; DETINE MINIMUM 10% in ultimul an de la plata dividendului conform act constitutiv  - Este indeplinita conditia
(ii) plateste impozit pe profit, potrivit prevederilor titlului II, fara posibilitatea unei optiuni sau exceptari, sau un alt impozit care substituie impozitul pe profit, in conformitate cu legislatia nationala; - Este indeplinita conditia
 
Documentatia pentru aplicarea scutirii
1. Certificat de rezidenta fiscala in original tradus si legalizat – avem
2. Document de infiintare/certificate de inmatriculare al beneficiarului de dividend – avem
3. Declaratia anexa 16 – prin care beneficiarul dividendului declara pe propria raspundere ca indeplineste conditiile de mai sus - avem
  SRL din Romania depune 100 cu impozit dividende zero si la sfarsit de an 207
Intrebari:
1. la ce se refera conditiile pc 2 si pc 1 ii)
2. ce acte pe langa cele de mai sus SRL din Romania trebuie sa le arate in caz de control
3.ce alte obligatii ar mai avea SRL din Romania
4. Conteaza ca se repartizeaza acum profit de pe perioada in care societatea era platitoare de impozit micro? Conform OG16/2022 s-a venit cu precizarea "impozit profit sau un substituient al acestuia, inclusiv impozit microintreprindere"
Multumesc!
 

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 11-50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 6810

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 70.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "E-Factura, E-Transport. 10 studii de caz de maxima importanta."!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Impozit pe profit

Apr302023

Asociatie club sportiv. Declaratia 101

de Vera Constantin valabil la 30 Apr 2023
Intrebare: O asociatie club sportiv primeste prin contract de sponsorizare utilaje teren fotbal second hand in valoare de 514000 lei. Le amortizeaza pe 10 ani, amortizarea lunara fiind de 4283 lei... respectiv suma de 35000 lei la 31.12.2022. Va rugam sa ne spuneti daca echipamentele primite gratuite se amortizeaza si sa ne ajutati cu intocmirea declaratiei 101. Multumim La 31.12.2022, avem urmatoarea ...
Apr062023

Sponsorizare intre afiliati

de Mariana Prejbeanu valabil la 06 Apr 2023
Intrebare: Este deductibila la calculul impozitului pe profit o cheltuiala de sponsorizare efectuata de o societate comerciala (cu un asociat majoritar si administrator persoana fizica "X") catre o asociatie non profit de vanatoare unde vicepresedintele Consiliului Director este persoana fizica "X"?
Apr022023

Contract de publicitate incheiat cu o asociatie sportiva. Calcul impozit pe profit - obligatii declarative

de Portal Codul Fiscal valabil la 02 Apr 2023
Intrebare: Avem o asociatie sportiva care are la decembrie 2022 venituri neimpozabile 370.000 lei si cheltuieli aferente 364.000 lei. Au incheiat un contract de publicitate cu o firma in valoarea de 10.000 lei in luna decembrie 2022. Cum se calculeaza impozitul pe profit si ce obligatii declarative mai avem pentru acest contract (se declara la taxe locale si se plateste impozit)?
Mar102023

Capital propriu ajustat. Cont 1175

de Vera Constantin valabil la 10 Mar 2023
Intrebare: Capitalul propriu ajustat (CPA) cuprinde urmatoarele elemente: capitalul subscris si varsat (contul 1012), patrimonii (conturile 1015-1018), prime de capital (contul 104), rezerva legala, statutara si alte rezerve constituite din profit (contul 106) si rezultatul net reportat (reprezentand diferenta pozitiva dintre soldurile creditoare si debitoare ale contului 117). Contul 1175 intra in ...
Mar022023

Echipamente achizitionate din fonduri nerambursabile. Aplicare scutire profit reinvestit

de Mariana Prejbeanu valabil la 02 Mar 2023
Intrebare: Se poate aplica scutire pe profit reinvestit pentru achizitia de echipamente tehnologice aferente activitatii de productie, din subrupa 2.1., daca acestea au fost achizitionate cu ajutorul unor fonduri europene nerambursabile?
Mar022023

Profit reinvestit trim I si IV. Scutire impozit

de Irina Dumitrescu valabil la 02 Mar 2023
Intrebare: Am aplicat facilitatea profitului reinvestit in trim I la un uscator cereale in suma de 3.485.079 lei. In trimestrul IV la valoarea uscatorului se mai adauga si un panou de control si o banda transportatoare, diferenta adaugata fiind de 1.109.637. Intrebarea este: pe suma de 1.109.637 se poate aplica facilitatea profitului reinvestit? Multumesc.