Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 19 Iunie 2024

E-factura catre o persoana nerezidenta cu cod de TVA in Romania

Raspuns oferit de
Alexandru Palaghia

Alexandru Palaghia
Expert contabil
valabil la 22 Mai 2024

Intrebare: Prestam servicii asupra unor bunuri mobile corporale, (service/mentenanta), in favoarea unui beneficiar extern, din afara UE. Cele mai multe servicii sunt prestate pe teritoriul UE (in afara Romaniei), art.278(2). Mai rar, prestam aceste servicii si pe teritoriul Romaniei, situatie in care emitem factura cu TVA, art.278(6) (pe cod fiscal extern). Contractul se deruleaza pe cod fiscal extern, incasarea se face prin banca, din afara. Avand in vedere, ca beneficiarul extern detine si un cod de TVA emis in Romania, am incercat transmiterea facturilor, pentru servicii prestate in Romania, in sistemul e-Factura, dar accesul este interzis. Ne puteti preciza obligatia pe care o avem privind transmiterea facturii? Multumesc,

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 6110

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Legislatie

Apr022024

Aplicarea prevederilor legii 296 din 2023 unei regii autonome

de Alexandru Palaghia valabil la 02 Apr 2024
Intrebare: Unei persoane juridice romane infiintate prin Hotarare de Guvern, care functioneaza ca regie autonoma de interes public national, pe baza de gestiune economica si autonomie financiara, sub autoritatea Ministerului Transporturilor si Infrastructurii i se aplica prevederile Legii 296/2023 (capitolul III). Aceasta avea inregistrata o pierdere contabila din anii precedenti, pe care a acoperit-o din ...
Feb282024

Serii multiple facturi

de Vera Constantin valabil la 28 Feb 2024
Intrebare: Suntem un SRL si am dori sa ne comunicati daca se pot intocmi facturi pe firma cu doua plaje de numere. Ex: o plaja de la 1-100 si alta de la 101-200. Mentionez ca as dori sa numesc doua persoane diferite la facturar si as dori sa stiu ca daca se poate, cum se reflecteaza in declaratia 394 si in e-factura. Multumesc!
Feb072024

Export Moldova

de Profeanu Laura valabil la 07 Feb 2024
Intrebare: Export lentile/rame ochelari/ochelari soare in Republica Moldova, insa marfa se va ridica direct de catre client. In acest caz, in afara de factura, ce documente mai trebuie sa atasam la factura? Se colecteaza TVA de firma din Romania? Trebuie raportat in e-transport si in AES RO? Va multumesc.
Ian182024

Termen prescriere contraventii. Legea 70/2015

de Olga Crevelescu valabil la 18 Ian 2024
Intrebare: Care este termenul de prescriptie al amenzilor prevazute in Legea nr.70/2015 actualizata? Adica, daca astazi soldul de casa este 60.000 lei, mai mare decat maximul legal, in cat timp societatea poate fi amendata?
Ian092024

CASS datorata de o persoana fizica pentru venituri din PFA si dividende

de Alexandru Palaghia valabil la 09 Ian 2024
Intrebare: In cazul unui PFA care realizeaza venituri mai mici de 6 salarii minime pe economie pe an, se va achita contributia la sanatate, in conditia in care titularul PFA ului a incasat dividende la valoarea mai mare de 6 salarii minime pe economie si a achitat contributia pentru sanatate? Multumesc!
Dec282023

Creditare societate pana la data de 11.11.2023

de Mariana Prejbeanu valabil la 28 Dec 2023
Intrebare: In perioada 01.11 - 10.11.2023 se poate credita firma cu numerar? Firma este deschisa pe 01.11.2023. Multumesc.