Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 29 Mai 2024

Emitere factura, mentiuni si informatii obligatorii

Raspuns oferit de
Amelia Dumitras

Amelia Dumitras
Consultant fiscal si expert contabil
valabil la 05 Aug 2023

Intrebare: Pentru facturile primite de la furnizor pe e-mail, prin posta sau fizic, facturi care sunt emise din diverse softuri (smartbill, oblio, programe de contabilitate) si care sunt transmise la beneficiar fara semnatura si stampila, este obligatoriu sa se specifice "Factura circula fara semnatura si stampila conform art. 319 alin. (29) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal"? Multumesc.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 1011

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Facturare

Mai292024

Clauza INCOTERMS CIF

de Alexandru Palaghia valabil la 29 Mai 2024
Intrebare: S-a cumparat un cargo de marfa (Ingrasaminte origine Tunisia), 5500 to, de la un partener extern/Hexagon/ in conditie CIF Constanta, duty unpaid. Fiind conditie CIF Constanta, Agricover devine proprietarul marfii cand marfa s-a incarcat la bordul navei sau cand ajunge in portul Constanta? Se doreste ca o parte din marfa sa fie vanduta pana ajunge in RO catre o societate din Elvetia care are ...
Mai262024

Tratament fiscal TVA servicii de transport legat direct de un import de bunuri cu locul in Romania

de Amelia Dumitras valabil la 26 Mai 2024
Intrebare: Firma X din Romania platitor de TVA efectueaza transport aerian pe ruta China-Otopeni. Societatea X factureaza cu TVA catre societatea Y care este platitor de TVA in Romania contravaloarea serviciului prestat. Societatea Y refactureaza fara TVA pe baza declaratiei vamale catre Z care este tot din Romania. Societatea Y fiind intermediar este corect sa refactureze fara TVA? In cazul serviciilor de ...
Mai152024

Stocuri in custodie. Facturare

de Mariana Prejbeanu valabil la 15 Mai 2024
Intrebare: Societatea livreaza catre unii dintre clientii sai marfuri in regim de custodie. Marfa este transmisa clientului insotita de aviz de expeditie. La sfarsitul lunii in baza consumului facut, marfa se factureaza. Clientul isi doreste ca pe factura sa apara o singura linie respectiv "Consum luna xx" reprezentand totalul bunuilor consumate si nu produsele linie cu linie. Este legal acest ...
Mai152024

Refacturare costuri intre societatea mama si filiala

de Profeanu Laura valabil la 15 Mai 2024
Intrebare: Societatea noastra a contractat un serviciu de consultanta juridica, iar in cadrul contractului a solicitat emiterea unor puncte de vedere referitoare la proiecte de investitii ce sunt derulate printr-o filiala a societatii. Intentia societatii mama este de a deconta serviciile aferente acestor proiecte catre filiala. Mentionam ca societatea mama aplica prevederile OMFP 2844/2016. Care sunt ...
Apr302024

Acord, emitere facturi in numele furnizorului

de Elena Garofil valabil la 30 Apr 2024
Intrebare: Un client de-al societatii solicita incheierea unui acord prin care acesta sa emita facturi in numele societatii noastre pentru retururi si pentru diferente de cantitate si pret la marfa si altele. Societatea noastra va emite si ea o factura de stornare pentru aceste situatii? Daca nu, care vor fi inregistrarile contabile pentru corectarea valorilor de stoc in cazul retururilor/diferentelor ...
Apr262024

Reparatii autovehicul, client din Marea Britanie

de Elena Garofil valabil la 26 Apr 2024
Intrebare: In cazul unei reparatii a unei masini pentru un client persoana juridica din Marea Britanie, cum ar trebui sa fie emisa factura, cu TVA sau fara TVA? Multumesc.