Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 30 Iulie 2021

Evidentiere accize in factura

Raspuns oferit de
Flavia Vlad

Flavia Vlad
valabil la 21 Iul 2021

Intrebare:
Avem situatia in care o societate primeste bere din UE in regim de circulatie eliberat pentru consum (cu acciza platita la receptionarea marfii) intr-un depozit cu atestat pentru distributie si comercializare angro produse supuse accizelor. Avem urmatoarele intrebari:
- la vanzarea berii catre clientii din Romania mai este necesara evidentierea accizei pe factura sau vreo mentiune cu privire la regimul accizei (de ex: circula cu acciza platita, etc)?
- aceeasi intrebare si in cazul clientilor din UE si non-UE
- este legala depozitarea berii in regim de custodie sau consignatie la alt partener autorizat (distribuitor), cu facturarea pe masura ce marfa se vinde?
Multumesc

Raspuns: Potrivit prevederilor art.347 din Codul fiscal, „pentru produsele accizabile care sunt transportate sau sunt detinute in afara antrepozitului fiscal, provenienta trebuie sa fie dovedita conform prevederilor stabilite prin normele metodologice.”
In aplicarea art.347 din Codul fiscal a fost emis pct.7 de la titlul VIII din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, aprobate prin HG 1/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, care la alin.(1) se precizeaza ca orice platitor de accize care livreaza produse accizabile unei alte persoane are obligatia de a-i emite acestei persoane o factura, cu respectarea prevederilor art.319 din Codul fiscal, precum si un aviz de insotire a marfurilor pe perioada transportului. Antrepozitarii autorizati, destinatarii inregistrati si expeditorii inregistrati au obligatia suplimentara de a inscrie in facturi codul de accize, la rubrica aferenta datelor de identificare.”

De asemenea, la alin.(2) al aceluiasi punct se precizeaza:
„Cu exceptia deplasarilor in regim suspensiv de accize si in cazul prevazut la alin.(6), pentru eliberarile in consum de produse accizabile efectuate din antrepozitele fiscale, factura trebuie sa cuprinda distinct valoarea accizelor datorate pentru fiecare produs accizabil sau, dupa caz, mentiunea "exceptat/scutit de accize", in situatia in care pentru produsele accizabile nu se datoreaza accize, ca urmare a aplicarii unei exceptari sau scutiri.”

Raportat la situatia prezentata succint de dumneavoastra, apreciem ca sunteti un comerciant angro de bere, bere care provine din achizitii intracomunitare proprii. Pentru desfasurarea activitatii de comercializare angro pe teritoriul Romaniei detineti atestat de comercializare angro de bauturi alcoolice, in speta bere. Din perspectiva accizelor, in cazul dumneavoastra sunt aplicabile prevederile art.414-416 din Codul fiscal si pct.137 de la titlul VIII din Normele metodologice, adica exigibilitatea accizelor in Romania intervine la receptia produselor accizabile eliberate deja pentru consum intr-un stat membru, iar plata lor la bugetul de stat se efectueaza in prima zi lucratoare imediat urmatoare celei in care s-au receptionat produsele.
 
Referitor la factura care urmeaza a fi intocmita de societatea dumneavoastra catre clienti (din Romania, UE, state terte) si tinand cont de prevederile legale amintite anterior, mentionam ca nu trebuie evidentiata distinct valoarea accizelor. Insa, se va mentiona sintagma accize percepute.
In plus, pentru situatia in care berea va fi comercializata catre clienti – persoane juridice din UE se va utiliza documentul de insotire, al carui model este stabilit in anexa 37 de la titlul VIII din Normele metodologice.
 
Referitor la depozitarea berii in regim de custodie sau consignatie la alt partener autorizat (prin autorizat intelegem ca partenerul detine atestat de comercializare angro de bauturi alcoolice in conformitate cu OPANAF 1850/2016, cu modificarile si completarile ulterioare), precizam ca locul in care se depoziteaza sub orice forma legala trebuie sa fie inscris pe atestatul de comercializare angro de bauturi alcoolice emis pe numele societatii dumneavoastra. 
Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalCodulFiscal.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x