Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Aprilie 2024

Fond handicap. Achizitii de la unitati protejate

Raspuns oferit de
Mariana Prejbeanu

Mariana Prejbeanu
Expert contabil, Consultant fiscal, Auditor financiar
Intrebare: Societatea noastra, care are peste 50 salariati, a optat pentru achizitia de bunuri de la o unitate autorizata in baza unui acord, respectiv contract de parteneriat, in locul achitarii valorii fondului pentru persoane cu handicap neincadrate. Se pot cumpara materiale la valoarea totala a fondului pentru persoane cu handicap constituit (100%) sau doar la valoarea de 50%, iar diferenta de 50% se va achita la Bugetul de stat? Exemplu: pentru luna februarie 2023 s-a constituit un fond pentru persoane cu handicap in valoare de 10.000 lei. 1. Se pot achizitiona bunuri/materiale in suma de 12.000 lei pentru a nu mai trebui sa achite obligatia vars pentru handicap catre bugetul de stat, cum arata monografia contabila in acest caz si cum se declara in D100? 2. Diferenta de 2.000 lei se reporteaza in luna urmatoare? Va rog sa ma lamuriti referitor la art. 8 alin. 2 din ordinul 1001/13.10.2023. Multumesc anticipat.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 50-249 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 7112

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Codul Fiscal

Feb122024

Obligatii declarative si de evidenta contabila parohie

de Vera Constantin valabil la 12 Feb 2024
Intrebare: Va rugam sa ne precizati care sunt obligatiile fiscale de declarare si de plata, pe teritoriul romanesc, pentru o Parohie inregistrata conform DECR.177 /04.08.1948, care are 2 salariati incadrati cu contract de munca. Va multumim.
Ian212024

Venituri acordate de sindicat membrilor sai cu ocazia zielei de 8 martie, Paste, Craciun

de Rodica Mantescu valabil la 21 Ian 2024
Intrebare: Un sindicat are ca venituri doar cotizatiile membrilor care sunt angajati ai unei societati comerciale. 1. In cazul in care sindicatul acorda tichete sociale membrilor (care nu sunt angajati ai sindicatului) cu ocazia evenimentelor - 8 martie, Paste, Craciun acestea sunt impozabile indiferent de valoare? In cazul in care acestea sunt impozabile care sunt impozitele care trebuie sa le plateasca ...
Iul312023

Aspecte fiscale si juridice in activitatea unei societati de colectare debite

de Profeanu Laura valabil la 31 Iul 2023
Intrebare: O societate comerciala doreste schimbarea companiei intr-o agentie de colectare pentru o alta firma din Argentina. Aceasta va utiliza codul CAEN 8291. Conform acestui aranjament, societatea in cauza incaseaza datoriile de la clientii societatii din Argentina, iar ulterior, in urma rapoartelor financiare aceasta transfera fondurile colectate. Totodata, societatea din Romania va emite o factura ...
Mar212023

Suspendare activitate, declaratii

de Elena Garofil valabil la 21 Mar 2023
Intrebare: SRL cu activitate de facilitati cazare pentru scurta durata, microintreprindere in 2022, din 01.01.2023 platitoare de impozit pe profit (D700 depusa in 2023) si-a suspendat activitatea pe 3 ani incepand cu data de 20.03.2023 la ONRC. Societatea nu are salariati, nu este platitoare de TVA, nu a inregistrat venituri in 2022. Va rog sa-mi spuneti ce obligatii declarative are in situatia descrisa mai ...
Feb062021

Perioada detinere fond comercial

de Elena Ionescu valabil la 06 Feb 2021
Intrebare: Compania noastra a cumparat o afacere de la o alta companie - care s-a desfiintat intre timp. Am inregistrat fond de comert pozitim amortizabil in 5 ani. Tranzactia nu a fost subiect de TVA dar a fost subiect de impozit pe profit. Intrebari: 1.Ce perioada trebuie mentinuta - continuata afacerea preluata? 2.Ce implicatii fiscale sunt in cazul in care firma renunta la afacerea ...
Iun172016

Asigurare angajati

de Mariana Prejbeanu valabil la 17 Iun 2016
Intrebare: Cum se calculeaza cheltuiala cu asigurarea angajatilor in limita a 400 euro/angajat? Se scade din impozitul de plata datorat la stat? Daca am de plata impozit pe profit 50.000 lei si cheltuielile cu asigurarea sunt de 40.000 lei societatea plateste catre stat doar diferenta de 50.000-40.000=10.000 lei? Sau cei 40.000 se considera cheltuiaiala deductibila la calcul impozit profit? Daca platim ...