Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Aprilie 2024

Impozitarea veniturilor din transferul dreptului de proprietate si al dezmembramintelor acestuia

Raspuns oferit de
Profeanu Laura

Profeanu Laura
Consultant fiscal
Intrebare: O societate are contracte de superficie incheiate cu persoane fizice catre care face platile veniturilor generate de acoradarea dreptului de superficie. Avand in vedere modificarea legislativa de la art. 84^1 din Codul fiscal coroborata cu Normele metodologice de la pct. 19 alin. (1) si (2), va rugam sa ne comunicati opinia dumneavoastra cu privire la obligatia de a retine impozit la sursa in cazul platilor efectuate de societate catre persoanele fizice pentru drepturile de superficie. In formularea opiniei dumneavoastra, va rugam sa aveti in vedere si prevederile de la art. 111 alin. (6) din Codul fiscal. Rog ca raspunsul sa fie formulat de doamna consultant Laura Profeanu. Va multumesc. Toate cele bune.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 3511

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Venituri impozabile

Apr192024

Tratamentul fiscal al chiriei platite in 2023 pentru 2024

de Alexandru Palaghia valabil la 19 Apr 2024
Intrebare: O societate are incheiat un contract de inchiriere cu o persoana fizica. In decembrie 2023 societatea a facut plata chiriei pentru trimestrul I 2024. In acest caz, societatea are vreo obligatie, in contextul modificarilor privind plata chiriilor catre persoane fizice incepand cu ianuarie 2024? Multumesc!
Apr172024

Majorarea venitului brut cu valoarea cheltuielilor ce cad in sarcina proprietarului

de Profeanu Laura valabil la 17 Apr 2024
Intrebare: O microintreprindere (magazin de Optica), care isi desfasoara activitatea intr-un spatiu inchiriat de la o persoana fizica, spatiu utilizat 100% pentru activitatea economica, urmeaza sa efectueze cheltuieli de amenajare si recompartimentare a spatiului, astfel incat sa respecte prevederile ORDONANTA DE URGENTA nr. 83 din 19 iunie 2000 privind organizarea si functionarea cabinetelor de libera ...
Mar122024

Cumul indemnizatie CCC cu venituri cesiune vanzare marcabrand. Obligatii fiscale

de Florentina Buzea valabil la 12 Mar 2024
Intrebare: As dori sa solicit consultanta dumneavoastra juridica in legatura cu vanzarea unui brand inregistrat pe nume ca persoana fizica, in contextul in care persoana primeste indemnizatie de crestere a copilului in Romania, anul 2024. Brandul este inregistrat la OSIM sub nume personal (persoana fizica), si intentioneza sa-l vanda (catre persoana juridica). Avand in vedere ca beneficiaza de indemnizatie ...
Mar082024

Tratamentul fiscal al despagubirilor obtinute in baza legii 1652013

de Alexandru Palaghia valabil la 08 Mar 2024
Intrebare: Persoana fizica, in baza unei hotarari judecatoresti beneficiaza de despagubiri de la ANRP (decizie compensare pentru imobile preluate abuziv), in anii 2022-2023-2024. Aceste sume sunt impozabile in sensul aplicarii impozitului pe venit ca si la venituri din investitii (care se declara in Declaratia Unica 212) sau nu? Suma depaseste plafonul de 24 salarii minime se aplica CASS sau CAS? Va rog ...
Feb282024

Nejustificare sume ridicate de catre administrator in perioada 2015-2018. Aspecte juridice si fiscale

de Otilia Roman valabil la 28 Feb 2024
Intrebare: In perioada 2015-2018, asociatul/administrator al unei societati comerciale (platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor si neplatitoare de TVA) a ridicat din firma (banca sau casierie) diverse sume de bani, pentru achizitii de la furnizori, sume care nu au fost justificate ulterior cu documente justificative de achizitii/plati. In conditiile in care nu a intervenit dreptul de ...
Feb162024

Tratamentul fiscal al tichetelor cadou primite de membrii de sindicat de la organizatie

de Alexandru Palaghia valabil la 16 Feb 2024
Intrebare: Regim fiscal tichete sociale acordate de catre o organizatie sociala. O organizatie sindicala acorda membrilor sai tichete sociale cu ocazia sarbatorilor de Paste si Craciun. Valoarea acestora este de 300 lei/membru sindicat/sarbatoare. Dorim sa intrebam care este regimul fiscal al tichetelor sociale acordate membrilor? Daca acestea sunt supuse impozitarii, cum putem sa retinem la sursa ...