Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 2 Februarie 2023

Inregistrare diferenta ajustare depreciere creante

Raspuns oferit de
Elena Garofil

Elena Garofil
Consultant fiscal
Intrebare: Deoarece incepand cu data de 01.01.2022, conform prevederilor art. 26 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, se pot deduce la calculul impozitului pe profit ajustari pentru deprecierea creantelor de 50% din valoarea acestora, va rog sa confirmati sa infirmati daca pentru o creanta neincasata la care a fost dedusa anterior datei de 01.01.2022 o ajustare de 30% din valoarea acestei, se poate deduce diferenta de 20% la calculul impozitului pe profit aferent anului 2022, avand in vedere prevederile din Normele metodologice de aplicare a art. 26 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal care prevad la lit. d) ca "ajustarile pentru deprecierea creantelor sunt luate in considerare la determinarea rezultatului fiscal INCEPAND CU trimestrul in care sunt indeplinite conditiile prevazute la art. 26 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal si nu poate depasi valoarea acestora, inregistrata in contabilitate in anul fiscal curent SAU IN ANII ANTERIORI". Interpretarea noastra este ca se poate deduce orice ajustare inregistrata contabil in anii anteriori, cu conditia ca la momentul deducerii sa fie indeplinite conditiile prevazute la art. 26 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal iar deducerea nu poate sa depaseasca valoarea ajustarilor inregistrate pana la momentul exercitarii dreptului de deducere.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 1013

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 70.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "E-Factura, E-Transport. 10 studii de caz de maxima importanta."!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Cheltuieli deductibile si nedeductibile

Ian312023

Cod CAEN 7112. Aplicare facilitati fiscale in constructii

de Nicolae Liviu valabil la 31 Ian 2023
Intrebare: Salariatii unei societati comerciale, cu obiect principal de activitate 7112 "Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea", beneficiaza de avantajele fiscale de care beneficiaza si salariatii din constructii (lucrarile principale sunt legate de activitati topografice)? Multumesc.
Ian212023

Achizitie cafea si apa pentru clienti si salariati

de Mariana Prejbeanu valabil la 21 Ian 2023
Intrebare: O societate comerciala, platitoare de impozit pe profit si inregistrat in scopuri de TVA, achizitioneaza lunar cafea si apa atat pentru salariati, cat si pentru clienti. Va rog sa imi spuneti tratamentul fiscal dpdv al TVA si al impozitului pe profit. De asemenea, va rog sa imi prezentati si monografia contabila.
Oct232022

Sedii secundare. Impozit pe venit

de Ionut Jinga valabil la 23 Oct 2022
Intrebare: Avem o controversa despre impozitul pe venitul din salarii daca se plateste pe puncte de lucru (CIF-uri specifice fiecarui punct de identificare fiscala) virand colegii nostri din teritoriu la trezoreriile locale sumele de plata, dvs. cum vedeti ca se platesc local, desi impozitul pe venitul din salarii stim ca este o contributie la bugetul de stat? Pentru S1001-anexa 6 conform OMFP 2873/2016, la ...
Oct192022

Cheltuieli deductibile auto

de Portal Codul Fiscal valabil la 19 Oct 2022
Intrebare: Societatea are in patrimoniu autoturisme si hotareste folosirea foilor de parcurs pentru soferi. Pana acum societatea nu folosea foi de parcurs, dar inregistra corect deductibilitate 50% cheltuieli TVA aferente parc auto. Directorii dispun de masina de serviciu, dar pentru acestia nu se vor folosi foi de parcurs. Este posibil ca pentru o parte din masini sa se foloseasca foi de parcurs si pentru ...
Oct082022

Bunuri si servicii suportate de angajator pentru sotia salariatului. Tratament fiscal

de Rodica Mantescu valabil la 08 Oct 2022
Intrebare: Avem un angajat din India cu CIM. Dupa 1 an de zile acesta si-a adus si sotia sa locuiasca cu dansul si a fost nevoie de obtinere de viza pentru aceasta, plus cheltuieli cu biletele de avion, asigurare etc. Directorul General printr-o decizie a decis ca angajatorul sa suporte aceste cheltuieli, de reintregire a familiei, conform CCM. Apreciati ca aceste cheltuieli pot fi incadrate la cheltuieli ...
Oct012022

Acordare masa salariatilor cu ocazia organizarii unui targ

de Mariana Prejbeanu valabil la 01 Oct 2022
Intrebare: Un SRL, platitor de TVA si de impozit pe profit, decide ca in cadrul unui targ de profil care se desfasoara intr-o alta locatie decat cea in care compania isi desfasoara activitatea, (spatiu expozitional) sa acorde angajatilor masa pe perioada desfasurarii acestui eveniment (aproximativ 14 zile - deoarece necesita montaj echipamente industriale in locatia expozitionala). Mentionam ca aproape toti ...
x
0 - /inregistrare-diferenta-ajustare-depreciere-creante-54268.htm