Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 6 Mai 2021

Obligatii fiscale de plata si declarative privind contributiile sociale datorate de persoanele fizice

Raspuns oferit de
Dani Cucu

Dani Cucu
Consultant fiscal, expert contabil
valabil la 28 Apr 2021

Intrebare: O persoana care in 2020 cateva luni de zile a fost somera, dupa cateva luni s-a angajat, in prezent inca este angajata cu contract individual de munca, dar in cursul anului 2021 ii va inceta contractul de munca si nu va mai putea beneficia de indemnizatie de somaj; totodata incaseaza anual o suma conform unui contract de arenda. In noiembrie 2020 a infiintat un PFA si intrucat nu prevedea venituri din activitatea independenta in lunile ramase din 2020 a depus declaratia unica estimativa pentru 2020 cu valori 0. Pentru anul 2021 lucrarile deja contractate si alte contracte previzibile vor aduce un venit net de doar 20.000 lei, venitul net din arenda poate ajunge la maxim 4.000 lei pe an. Avand in vedere aceste sume, persoana nu ar fi obligata la plata contributiei pentru sanatate, dar daca va ramane fara loc de munca si dorind sa fie in continuare asigurata la sanatate, doreste sa opteze pentru plata contributiei la asigurari sociale pentru sanatate deja la depunerea declaratiei unice estimative pentru 2021. Conform art. 180 daca se depune declaratia estimativa in termen, va putea opta sa plateasca contributia de sanatate la baza de calcul de 6 salarii minime, dar intrebarea ar fi, tinand cont ca atat in 2020 cat si in 2021 o perioada din an a avut/are calitatea de salariat si tinand cont de art. 174 alineatul (18), la depunerea declaratiei unice pentru 2021 si estimativ pentru 2022, pentru calculul bazei de calcul aferent anului 2021 va fi nevoie ca la optiunea de a plati contributia de asigurari de sanatate aferent anului 2021 sa aleaga ca baza de calcul 12 salarii minime? Sau va ramane 6 luni cum a fost in estimativ pentru 2021? Daca veniturile nete din activitati independente in 2021 vor fi sub nivelul a 12 salarii minime, dar cumulat cu venitul net din arenda (la care impozitul a fost retinut la sursa) depaseste 12 salarii minime, in declaratia unica pentru anul 2021 va trebui cuprins si venitul net din arenda? Daca veniturile nete din activitati independente in 2021 vor fi sub nivelul al 12 salarii minime si se opteaza pentru plata contributiei de asigurari sociale, si in acest caz este deductibila contributia platita la calculul impozitului?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Obligatii fiscale de plata si declarative privind contributiile sociale datorate de persoanele fizice

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 28 apr 2021.

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 60.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Mar102021

Restituirea impozitului retinut in plus. Tratament contabil

de Ionut Jinga valabil la 10 Mar 2021
Feb202021

Distribuire bani pentru membrii composesoratului

de Cristina Cret valabil la 20 Feb 2021
Feb202021

Lucrari de intretinere a pasunii. Tratament fiscal

de Dani Cucu valabil la 20 Feb 2021
x