Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Februarie 2024

Obligativitate emitere factura electronica RO e-Factura

Raspuns oferit de
Costin A. Istrate

Costin A. Istrate
Consultant in management
valabil la 27 Dec 2023

Intrebare: In conformitate cu art. 278 alin. 5 lit. e punct 1 din Codul fiscal desfasuram activitate de Inchiriere spatii comerciale si servicii de utilitati la spatiile inchiriate conform art. LIX din Legea 296 alin.1 nu suntem inregistrati in Registrul RO e-Factura. Suntem obligati ca de la 1.01.2024 sa emitem factura RO e-Factura pentru chiriasi indiferent daca sunt sau nu platitori de TVA? Multumim, Sarbatori binecuvantate!

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4711

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale 2024"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Facturare

Feb202024

Amenda e-Factura ianuarie-iunie 2024

de Anastasia Bogaciuc valabil la 20 Feb 2024
Intrebare: Avand in vedere ca suntem in plina implementare a softului pentru emiterea facturilor si transmiterea lor prin e-Factura si datorita faptului ca avem un numar considerabil de mare de facturi de emis, este obligatoriu ca sa transmitem toate facturile emise prin e-Factura pentru perioada 01.01.2024-31.03.2024? Sa presupunem ca implementarea softului se finalizeaza in 20.03.2024, suntem obligati sa ...
Feb162024

RO e-Factura pentru operatiunile de asigurare si/sau de reasigurare

de Profeanu Laura valabil la 16 Feb 2024
Intrebare: O societate care desfasoara activitatea de intermediere in asigurari pana la sfarsitul anului 2023, emitea factura catre OVB Allfinanz Romania, la sfarsitul fiecarei luni, pentru comisionul realizat in luna respectiva din asigurari. In luna ianuarie 2024, odata cu valoarea comunicata de OVB, ne-au informat ca nu se mai solicita factura. Astfel conform "calculatiei de comision" au virat ...
Feb132024

Anulare factura

de Alexandru Palaghia valabil la 13 Feb 2024
Intrebare: In contextul implementarii sistemului e-factura, se mai pot anula facturile care nu au fost transmise catre beneficiari si din diverse cauze este necesar a fi anulate?
Feb102024

Transmiterea prin sistemul RO e-factura a facturilor emise catre Casa de Asigurari de sanatate

de Amelia Dumitras valabil la 10 Feb 2024
Intrebare: Facturile emise catre Casa de Asigurari de Sanatate, pentru serviciile medicale prestate, se incarca sau nu in RO e-Factura?
Feb082024

Termenul-limita pentru transmiterea facturilor in RO e-Factura

de Profeanu Laura valabil la 08 Feb 2024
Intrebare: Sunt societate comerciala cu capital de stat . Avand in vedere ART 10 (7) OU 120/2021 Termenul - limita pentru transmiterea facturilor prevazute la alin. (1) in sistemul national privind factura electronica RO e-Factura este de 5 zile calendaristice de la data emiterii facturii, dar nu mai tarziu de 5 zile calendaristice de la data - limita prevazuta pentru emiterea facturii la art. 319 alin. ...
Feb052024

RO e-Factura pentru serviciile de intretinere catre Asociatiile de Proprietari

de Profeanu Laura valabil la 05 Feb 2024
Intrebare: O societate comerciala care presteaza servicii de intretinere catre Asociatiile de Proprietari au obligatia sa transmita in SPV facturile aferente acestor servicii? Multumesc mult!