Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 16 Iulie 2019
Un produs marca Rentrop ∧ Straton
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Plata dividende in valuta

Raspuns oferit de
Vera Constantin

Vera Constantin
Expert contabil
valabil la 10 Iul 2019
Intrebare: O societate comerciala care obtine venituri in devize din prestari servicii intracomunitare are o obligatie de plata catre asociati sub forma de dividende. Intrucat la data la care s-a obligat sa achite dividendele detine lichiditati disponibile doar in contul de euro, poate efectua plata prin virament bancar catre asociati in devize?

Raspuns:
Conditia efectuarii platilor in valuta in cazul expus de dumneavoastra este existenta unui acord de vointa intre angajator si persoanele fizice beneficiare ale dividendelor respective.
Conform deciziei asociatilor consemnata in hotararea AGA de distribuire a dividendelor, se poate specifica ca plata dividendelor se face in valuta, conversia in lei efectuandu-se in functie de cursul valutar al BNR valabil la data efectuarii platii. Repartizarea profitului la dividende se inregistreaza in contabilitate in lei, conform hotararii AGA.

In momentul platii dividendelor catre actionari, dupa retinerea impozitului pe dividende, care se face in lei, se face transformarea in valuta a sumei nete a dividendelor in lei, la cursul BNR valabil la data platii acestora (curs BNR afisat in ziua precedenta pentru ziua curenta), dupa care se efectueaza plata in valuta a dividendelor nete astfel calculate, catre asociati, in conturile lor bancare deschise in valuta.
 
Impozitul pe dividende se plateste pana la data de 25 a lunii urmatoare retinerii din dividendele brute.
 
Conform sectiunii II "Operatiuni valutare intre rezidenti" din Regulamentul BNR 4/2005:
"Art. 3
(1) Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni care decurg din vanzari de bunuri si prestari de servicii intre rezidenti, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu), cu exceptia operatiunilor prevazute in anexa nr. 2 Categorii de rezidenti care pot efectua operatiuni in valuta, care se pot efectua si in valuta.
(11) Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre rezidenti care decurg din remunerarea muncii prestate, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu).
(2) Toate celelalte operatiuni intre rezidenti care nu fac obiectul alin. (1) si (11) pot fi efectuate, in mod liber, fie in moneda nationala (leu), fie in valuta.
(3) Operatiunile prevazute la alin. (2) si in anexa nr. 2 la prezentul regulament se pot efectua si in valuta, numai pe baza acordului de vointa al partilor."

Asadar, fiind vorba de plati de dividende (care nu fac obiectul alin. (1) si (11), adica “operatiuni care decurg din vanzari de bunuri/servicii sau plati de salarii”), este permisa plata acestora in valuta, atat catre actionarii - persoane fizice nerezidente cat si catre actionarii-persoane fizice rezidente.
In concluzie, efectuarii platilor in valuta este sa existe un acord de vointa intre angajator si persoanele fizice beneficiare ale dividendelor respective,conform deciziei asociatilor consemnata in hotararea AGA de distribuire a dividendelor.
 

x