Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 23 Mai 2024

Regim fiscal TVA - taxa de publicitate datorata de beneficiar si platita de prestator

Raspuns oferit de
Amelia Dumitras

Amelia Dumitras
Consultant fiscal si expert contabil
Intrebare: Soc A (Prestator) inregistrata in scop de TVA presteaza catre Soc B (Beneficiar) inregistrata in scop de TVA servicii de reclama si publicitate. Conform art. 477/CF taxa pentru serviciile de reclama si publicitate este datorata de catre soc B dar declarata si platita de catre soc A in numele soc B. (1) Orice persoana care beneficiaza de servicii de reclama si publicitate in Romania in baza unui contract sau a unui alt fel de intelegere incheiata cu alta persoana datoreaza plata taxei prevazute in prezentul articol (NM150). (3) Taxa prevazuta in prezentul articol, denumita in continuare taxa pentru servicii de reclama si publicitate, se plateste la bugetul local al unitatii administrativ-teritoriale in raza careia persoana presteaza serviciile de reclama si publicitate. (7) Taxa pentru servicii de reclama si publicitate prevazuta la alin. (1) se declara si se plateste de catre prestatorul serviciului de reclama si publicitate la bugetul local, lunar, pana la data de 10 a lunii urmatoare celei in care a intrat in vigoare contractul de prestari de servicii de reclama si publicitate. NM150. (1) Prestatorul de servicii de reclama si publicitate evidentiaza in conturi analitice, in mod distinct, taxa de servicii de reclama si publicitate datorata pe fiecare municipiu, oras, comuna, sector in parte, pe raza caruia se realizeaza serviciul de publicitate, situatie pe care o transmite persoanei care beneficiaza de servicii de reclama si publicitate. (2) Pe baza situatiei primite de la prestatorul de servicii de reclama si publicitate, beneficiarul serviciilor de reclama si publicitate depune declaratia de impunere si varsa taxa pentru servicii de reclama si publicitate la bugetul local al unitatii administrativ-teritoriale in raza careia persoana presteaza serviciile de reclama si publicitate, lunar, pana la data de 10 a lunii urmatoare celei in care a intrat in vigoare contractul de prestari de servicii de reclama si publicitate. In cazul nostru soc A plateste taxa de mai sus catre bugetul local si o recupereaza ulterior de la soc B. Intrebari (in cazul in care conform intelegerii mele exista diferente in art 477 si NM 150 referitor la cine face plata taxei): a). exista riscul ca recuperarea taxei platita catre bugetul local de catre soc A prin refacturare catre soc B sa fie considerate si sa fie subiect de TVA, desi soc B este cel care datoreaza taxa locala conform Codului Fiscal si conform contract incheiat intre parti. b). alternativa la refacturare ar putea fi o factura de decontare (doar de recuperare a sumei achitate de catre soc A in contul soc B)? In ambele variante (refactuare sau factura de decontare) unde ar trebui declarate cele 2 facturi in D300 de catre soc A.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 7311

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Regimuri de taxare

Mai082024

Cota de TVA servicii de catering

de Profeanu Laura valabil la 08 Mai 2024
TVA
Intrebare: Un laborator de cofetarie livreaza prajituri (candy bar) pentru diverse evenimente. Aceasta livrare poate fi asimilata serviciului de catering, cota de TVA fiind 9%? Mentionam ca societatea are CAEN 1071.
Apr302024

Regimuri speciale pentru bunurile second-hand

de Profeanu Laura valabil la 30 Apr 2024
TVA
Intrebare: Deci sa inteleg ca regimul marjei il aplic la vanzare chiar daca firma nu desfasoara activitate de comert second hand?
Apr302024

Achizitie si vanzare auto second-hand

de Profeanu Laura valabil la 30 Apr 2024
TVA
Intrebare: Am achizitionat anul trecut un autoturism de la o firma platitoare de tva cu 15000 euro. Pe factura scrie bun second hand regim marja cu tva inclusa si nedeductibila. Factura are valoarea fara tva si totalul de 15000 euro. Anul acesta administratorul hotaraste vanzarea acestui autoturism la 16000 euro. Achizitia a fost inregistrata pe operatiuni neimpozabile. Este corecta inregistrarea? Cum se ...
Apr202024

Achizitie autoturism second hand

de Georgeta Serban-Matei valabil la 20 Apr 2024
TVA
Intrebare: Firma din Romania, platitoare de TVA lunar, are ca obiect de activitate Comertul cu autoturisme second-hand (firma nou infiintata). In luna martie a.c., este achizitionat un autoturism de la un furnizor din Germania cu TVA valid. Factura este intocmita fara TVA, furnizorul din Germania facand aceasta mentiune pe factura si in comanda. In contabilitatea firmei din Romania, aceasta factura a fost ...
Apr072024

Achizitie apartament. Factura cu TVA zero. Taxare inversa in contract

de Irina Dumitrescu valabil la 07 Apr 2024
TVA
Intrebare: O societate a achizitionat un apartament in scop de investitie in cursul anului 2022. La achizitie pe factura furnizorul a trecut cota tva 0, insa in contractul de vanzare-cumparare a fost mentionat ca tranzactia va fi supusa taxarii inverse. Pentru ca in contabilitate nu s-a stiut, iar pe factura nu a fost mentionat, factura s-a inregistrat ca si achizitie scutita. In anul 2024 se decide ...
Mar312024

Regim fiscal TVA pentru vanzare hala depozitare si modernizarea aferenta

de Amelia Dumitras valabil la 31 Mar 2024
TVA
Intrebare: Societatea cumpara in 2016, cu taxare inversa, o hala depozitare construita in 2009 si terenul aferent (intravilan extins). Face modernizari atat in regie proprie cat si prin contracte externe si receptioneaza lucrarile de modernizare in septembrie 2018 si ianuarie 2022. Care este regimul TVA pentru vanzarea catre persoane juridice, dar catre persoane fizice? Daca cumparatorul este afiliat ...