Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 29 Februarie 2024

Registrul de casa PFA

Raspuns oferit de
Profeanu Laura

Profeanu Laura
Consultant fiscal
valabil la 11 Nov 2023

Intrebare: In reglementarile contabile cu privire la disciplina de casa se prevede ca "Art. 42. - (1) Sumele in numerar aflate in casieria persoanelor prevazute la art. 1 alin. (1) nu pot depasi, la sfarsitul fiecarei zile, plafonul de 50.000 lei. Sumele in numerar care depasesc plafonul se depun in conturile bancare ale acestor persoane in termen de doua zile lucratoare." Articolul 1, alin. 1 face referire la plafoanele de tranzactii in numerar si se refera si la persoanele fizice autorizate. Cum pfa urile au alt sistem de organizare a contabilitatii si de impunere, netinand registrul de casa, veniturile acestora impozitandu-se direct pe CNP, uneori platile fiind chiar mai mari decat incasarile(in anii cu pierdere, de exemplu), interpretam textul de legea in spiritul ei, in sensul ca reglementarea referitoare la soldul de casa se aplica doar acelor entitati care sunt obligate sa organizeze si sa tina evidenta casieriei/soldului de casa? (in speta persoanele juridice, ai caror asociati nu dispun direct de banii societatii, ci prin dividende).

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4322

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale 2024"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Contabilitate Monografii

Nov182023

Plata dividende in numerar

de Vera Constantin valabil la 18 Nov 2023
Intrebare: Dividendele repartizate in anul 2022, pentru care s-a platit impozitul pe dividende, pot fi achitate in numerar prin casierie in limita de 10.000 lei pe zi?
Nov182023

Cooperativa de consum cu magazine desfacere. Plafon casierie

de Vera Constantin valabil la 18 Nov 2023
Intrebare: O firma din domeniul distributiei vinde marfa catre o societate cooperativa de consum care are mai multe magazine in tot judetul. Factura se emite catre societatea cooperativa un singur cod fiscal, dar distributia si incasarea contravalorii acesteia se face in numerar de la fiecare magazin in parte, in momentul livrarii marfii marfii. Exista posibilitatea legala de a incasa 5.000 lei numerar de ...
Nov132023

Sold numerar

de Profeanu Laura valabil la 13 Nov 2023
Intrebare: Dupa ultimele modificari legislative publicate in Monitorul Oficial in data de 10.11.2023, referitoare la plafoanele de casa/numerar, va rog sa ma ajutati cu o opinie legata de urmatoarele aspecte: - daca soldul de casa este azi 80.000 lei, din care 30.000lei sunt alocati pentru salariile care vor fi acordate peste 2 zile, exista sau nu obligativitatea depunerii in banca a sumei de 30.000 lei ...
Nov112023

Sanctiuni privind tranzactii numerar intre entitati si asociati/actionari/administratori

de Profeanu Laura valabil la 11 Nov 2023
Intrebare: Referitor la noile prevederi cu privire la interzicerea creditarii cu numerar a societatilor de catre asociati, care e cuantumul amenzii pentru nerespectarea acestei prevederi?
Nov092023

Numerar casa de marcat

de Profeanu Laura valabil la 09 Nov 2023
Intrebare: Rog rezolvarea in regim de urgenta, deoarece am solicitat si consultanta telefonica si am cazut de acord sa formulez intrebarile in scris cu obtinerea mai repede a raspunsului. Referitor la casele de marcat: 1. Sumele aduse din incasarile zilelor anterioare zi si bagate in sertarul casei de marcat, pentru a da rest clientilor sau pentru a face plati la furnizori trebuie operate/introduse ca ...
Nov092023

Amenda pentru neintocmirea la zi a registrului de casa

de Profeanu Laura valabil la 09 Nov 2023
Intrebare: Care e amenda pentru neintocmirea la zi a registrului de casa si daca poate fi platitia jumatate din suma?