Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 15 Iulie 2024

Reguli aplicabile sumelor forfetare pentru deplasari finantate din fonduri nerambursabile

Raspuns oferit de
Dani Cucu

Dani Cucu
Consultant fiscal, expert contabil
Intrebare: ONG primeste finantari (fonduri nerambursabile din UE) care prevad ca si cheltuieli eligibile decontarea cheltuielilor de transport si cazare conform unor cote forfetare impuse de proiect, atat pentru salariati cat si pentru speakeri si participanti, altii decat cei angajati ai asociatiei. Conform ORDIN nr. 348 din 27 aprilie 2018 eliberat de Min Fondurilor Europene: Cheltuielile de deplasare acordate pe baza de sume forfetare se justifica prin prezentarea documentelor care probeaza efectuarea deplasarii, respective tichetele de imbarcare si raportul de deplasare aprobat de conducatorul organizatiei trimitatoare. Dovada transportului se face prin prezentarea biletelor de imbarcare (boarding pass) - deplasari externe/interne, pentru toate zborurile efectuate pana la destinatie si retur), sau documente echivalente care probeaza efectuarea deplasarii, dupa caz. Mentionam faptul ca sumele forfetare se vireaza in conturile persoanelor ce efectueaza deplasarea (suma forfetara trebuie sa includa baremele aferente cazarii, diurnei si transportului conform art. 4 din Ordinul 348/2018. Suma forfetara se acorda individual fiecarui participant pentru deplasarea respectiva). Exemplu de cheltuieli forfetare pentru o persoana: cazare 100 euro/zi, diurna 50 euro/zi si transport 500 euro/deplasare. 1. In cazul angajatilor ONG-lui, trebuie sa tinem cont de limitele nationale in ceea ce priveste diurna si indemnizatia de cazare conform Anexa la Hotararea Guvernului nr. 518/1995? In cazul in care sumele forfetare depasesc limitele nationale, diferenta se va considera avantaj salarial? 2. Tot in contractul de finantare se precizeaza ca se deconteaza cheltuieli de transport si cazare si altor persoane participante, ce nu sunt salariati ai ONG-lui atat persoane fizice romane cat si din afara Romaniei. Ce obligatii fiscale are ONG-ul in aceste cazuri si ce taxe trebuie achitate (daca e cazul)?

Tip societate: O.N.G.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 9499

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Alte taxe si impozite

Mai282024

Declararea, retinerea si plata impozitului pe dividende

de Profeanu Laura valabil la 28 Mai 2024
Intrebare: Companie listata la bursa trebuie sa plateasca dividende prima oara de la listare. Din anunturile altor jucatori din piata, ATASAT PETROM pag. 3 din 13 se intelege ca nu se aplica impozit pe dividende cuvenite Fondurilor de investitii/case de plasament FARA PERSONALITATE JURIIDCA (a nu se confunda cu fondurile de pensii care au personalitate juridica si sunt prinse in art 43 Cod Fiscal). Pe de ...
Mar182024

Dividende ONG

de Vera Constantin valabil la 18 Mar 2024
Intrebare: Un SRL are asociat o persoana fizica cu 75% si un ONG cu 25% (din anul 2021). La repartizarea profitului ONG-ului nu i se opreste impozit pe dividende, ci i se transfera suma bruta. 1. ONG-ul trebuie sa plateasca impozit pe dividendele primite de la asocierea cu SRL-ul? 2. Banii din dividendele primite de la SRL pot fi repartizati si pe activitatea neeconomica si pe cea economica sau e ...
Ian152024

Dividende platite de o persoana juridica romana unei alte persoane juridice romane

de Profeanu Laura valabil la 15 Ian 2024
Intrebare: ABC SRL a avut in ultimii ani 2 asociati persoane juridice astfel: ARHIEPISCOPIE cu cota de participare capital 90% si un ONG cu cota participare capital 10%. In noiembrie 2023, ONG-ul cedeaza partile sociale Arhiepiscopiei si prin Hotararea AGA de modificare a actului constitutiv prin care decide cedarea partilor sociale, renunta la dreptul de a incasa dividende pentru perioada anteriora ...
Iul262023

Impozitarea dividendelor distribuite asociatului unic, persoana juridica nerezidenta

de Profeanu Laura valabil la 26 Iul 2023
Intrebare: Cum se impoziteaza dividendele distribuite asociatului unic, persoana juridica nerezidenta, cu sediul in alt stat membru UE? Multumesc!
Apr142023

Colaborare cu persoana fizica neautorizata. Nerezident SUA

de Vera Constantin valabil la 14 Apr 2023
Intrebare: Un ONG care se ocupa cu publicatii online (revista de literatura online), doreste sa colaboreze o singura data/ an cu o scriitoare din Statele Unite ale Americii. Ce obligatii declarative are Ong-ul in conditiile in care scriitoarea nu are NIF/ CNP si nici nu are vreo forma juridica de organizare? Va multumim!
Mar232023

Venituri incasate din jocuri online

de Alexandru Palaghia valabil la 23 Mar 2023
Intrebare: A aparut un joc numit Gift of Legacy. Cum ar trebui impozitate castigurile din sumele investite? O persoana fizica doreste sa se inscrie intr-o aplicatie numita Gift of Legacy cu scopul de a castiga o suma de bani. Regula este ca persoana sa plateasca minim 100 eur catre alta persoana inscrisa in aplicatie si indicata automat de catre sistem. Practic, se face benevol un cadou (donatie) de 100 eur ...