Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 19 Iulie 2024

Retinere la sursa impozit pe venitul din cedarea folosintei bunurilor, calcul, declarare

Raspuns oferit de
Elena Ionescu

Elena Ionescu
Consultant fiscal
Intrebare: 1. Care sunt obligatiile unei persoane juridice care a inchiriat spatiul in care isi desfasoara activitatea de la o persoana fizica in ceea ce priveste retinerea la sursa a impozitului pentru chirie, avand in vedere modificarile aduse art. 84 1 alin. 1 la 7? In mediul online se vehiculeaza nu doar retinerea si plata, cat si obligatia declararii acestui impozit in D100. 2. Daca contractul este incheiat cu ambii soti proprietari ai imobilului impozitul retinut la sursa pe chirie se plateste pe numele fiecaruia?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4619

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Legislatie

Iul152024

Automate de vending. Obligatia casei de marcat.

de Profeanu Laura valabil la 15 Iul 2024
Intrebare: Suntem o societate care comercializeaza articole de pescuit. Vrem sa ne extindem activitatea, prin adaugarea in obiectul nostru de activitatea a vendoring ului vom achizitiona tonomate. Pentru vanzarea acestor produse, este nevoie de casa de marcat? Din punct de vedere al autorizatiilor, care ar fi acestea? Cum vom contabiliza incasarea acestor produse? Va multumim frumos!
Iul132024

Inchirierea unui mijloc de transport rutier marfa pentru un beneficiar dintr-un stat membru

de Amelia Dumitras valabil la 13 Iul 2024
Intrebare: Dorim sa inchiriem o autoutilitara unei firme din Italia, pe o perioada de 2ani, cu facturare conform contract de inchiriere. Ce act normativ reglementeaza astfel de servicii si ce altceva (in afara documenrtelor masinii, dovada inregistrarii si impunerii in Romania) ar mai trebui sa insoteasca masina? Exista o institutie unde trebuie sa declaram ca masina va functiona pe teritoriul altui stat? ...
Iul022024

Servicii montaj panouri fotovoltaice in Germania. Plata contributiilor sociale si a impozitului pe salarii

de Mariana Prejbeanu valabil la 02 Iul 2024
Intrebare: Un SRL, platitor de impozit pe profit si TVA, cu 80-90 de angajati, ce isi desfasoara activitatea in domeniu constructiilor, mai precis monteaza panouri fotovoltaice in Romania si in Germania ( angajatii sunt detasati transnational si au A1). Datorita faptului ca ponderea in totalul cifrei de afaceri nu atinge cei minim 20% facturati in Romania, societatii nu i se mai acorda ...
Iun102024

Tratamentul fiscal al cheltuielilor de deplasare refacturate beneficiarului

de Alexandru Palaghia valabil la 10 Iun 2024
Intrebare: In cadrul unei deplasari in UE la un client pentru o lucrare de service, s-a stabilit ca mesele din delegatia angajatului sa fie refacturate catre client (prin contract). Diurna fiind acordata separat de costul meselor. Pot considera acele mese facand parte ca si cheltuiala din delegatie (625) neimpozabila, iar apoi pe baza contractului sa refacturez valoarea meselor? 
Mai312024

Obligatii prosumator persoana juridica

de Profeanu Laura valabil la 31 Mai 2024
Intrebare: Ce obligatii fiscale pentru energie electrica produsa din sursa solara in calitate de prosumator am?
Apr302024

Decontare cursuri MBA pentru director

de Mariana Prejbeanu valabil la 30 Apr 2024
Intrebare: Societate platitoare de impozit pe profit doreste sa deconteze cursurile unui MBA pentru unul dintre directorii sai prin incheierea unui contract cu o institutie de invatamant privata din afara tarii, cursurile desfasurandu-se in proportie de 90% pe teritoriul Romaniei. Precizam ca MBA-ul are legatura cu activitatea desfasurata de salariat pentru angajator conform fisei postului. Care sunt ...