Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 13 Iunie 2024

Scutiri de taxa servicii dirigentie de santier

Raspuns oferit de
Profeanu Laura

Profeanu Laura
Consultant fiscal
valabil la 26 Aug 2023

Intrebare: Conform modificarilor Legii 227/2015, incepand cu data de 11 iunie 2023, sunt scutite de TVA, conf. art. 294, alin.5, "serviciile de construire, reabilitare, modernizare de unitatiti spitalicesti din reteau publica de stat" etc. Intrebarea este, un PFA, platitor de TVA, care presteaza servicii de dirigentie de santier, consultanta sau proiectare, factureaza aceste servicii fara TVA, conform art. 294, alin. 5? Se incadreaza la "serviciile de construire" sau nu? Multumesc!

Tip societate: P.F.A.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4120

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Constructii

Iun042024

Revenire regim TVA vanzare teren

de Costin A. Istrate valabil la 04 Iun 2024
Intrebare: Imi cer scuze...ceva imi este neclar... aplicarea masurii de simplificare se interpreteaza ca nu a optat pentru taxare? daca noi nu eram inregistrati in scopuri de tva, nu ar fi emis cu TVA? De altfel, stornarea facturii initiale este facuta de catre societatea vanzatoare. Noi, ca si societate cumparatoare avem vreo obligatie de notificare?
Apr212024

Dizolvare societate. Transfer catre alte societati

de Irina Dumitrescu valabil la 21 Apr 2024
Intrebare: Un SRL cu 2 asociati 50% fiecare, platitoare impozit pe profit au in constructie 2 case, nu sunt finalizate. Au creditat firma ambii cu aprox 500.000 lei. Firma are pierdere, TVA de recuperat. Fiecare asociat are si cate o firma platitoare pe impozit pe venit, unde fiecare sunt asociati unici. Vor sa dizolve/lichideze societatea platitoare de impozit pe profit, fiecare preluand pe firma ...
Mar262024

Asociere in participatie. Aport. Tratament contabil si fiscal TVA

de Profeanu Laura valabil la 26 Mar 2024
Intrebare: Multumesc pentru raspunsuri. Revin in completarea spetei cu urmatorul detaliu: conform contractului de asociere in participatiune, Asociatii aduc si terenul ca aport initial. Asadar, acest aport va trebui inregistrat, de asemenea, in contabilitatea Asocierii. Avem in continuare urmatoarele intrebari, in legatura cu care va rugam mult sa ne ajutati: 2: Care este monografia contabila pentru ...
Mar292024

Societate cu activitate mixta. Facilitati fiscale in constructii

de Nicolae Liviu valabil la 29 Mar 2024
Intrebare: Societate comerciala avand cod CAEN 2399 ponderea in CA pe acest cod este sub 40%. La salariul minim de 4582 lei din constructii trec toti angajatii sau numai cei care lucreaza efectiv in acest domeniu? Beneficiaza in aceste conditii de facilitatile fiscale din sectorul constructii? Celorlalti angajati ce regim fiscal li se aplica?
Mar232024

Achizitie servicii intracomunitare gazduire site web

de Vera Constantin valabil la 23 Mar 2024
Intrebare: Avem (1). facturi de gazduire site web primite de la un furnizor din Cipru si (2). servicii de consultanta in domeniul arhitecturii de la un furnizor din Italia. Vrem sa stim: 1. Este o operatiune taxabila in Romania cu locul prestarii serviciului in Romania (conform art. 278 (2)? Daca da, suntem obligati la plata TVA conform art. 307 (2)? Vom inregistra taxare inversa si vom declara in D300 pe ...
Mar232024

Facilitati in constructii versus contract de mandat

de Ela Dumitra valabil la 23 Mar 2024
Intrebare: Asociat unic si administrator SRL platitor de TVA si impozit pe venit micro cu activitate de constructii si contract de mandat. La contractul de mandat se aplica facilitatile in constructii? Este singurul angajat. Daca nu, este obligatoriu ca venitul brut sa fie de mimim 4582 lei? Poate fi si de 3300 lei? Multumesc.