Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Mai 2024

Taxa pentru serviciile de reclama si publicitate. Aspecte privind obligatia platii catre bugetul local

Raspuns oferit de
Ionut Jinga

Ionut Jinga
consultant fiscal
Intrebare: Suntem o companie producatoare de bunuri alimentare. Pentru diverse activitati in magazine de promovare, apelam la serviciile unei firme care organizeaza diverse activitati inclusiv campanii cu premii, acordare de mostre etc. Atasez contractul cu prestatorul acestor servicii - cu rugamintea de a nu fi publicat pe site, fiind date confidentiale. Prestatorul e organizatorul campaniilor si asigura partea logistica, regulamente, trageri la sorti, achizitii premii, livrare etc. Este obligata aceasta companie sa plateasca taxa de publicitate prevazuta in condul fiscal la art. 477 pentru toate sau o parte din serviciile prestate? Este si obligatia noastra ca si beneficiar sa suportam aceasta taxa? Cine este raspunzator daca taxa nu este platita de catre compania care face promovarea? Nu reusesc sa atasez documentul - va rog sa imi dati o adresa la care sa il pot trimite. Multumesc.

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 1042

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Impozite si Taxe

Apr262024

Servicii neimpozabile in Romania. Tratament fiscal TVA

de Ionut Jinga valabil la 26 Apr 2024
Intrebare: Locul prestarii in acest caz a fost in Republica Moldova, respectiv prestari servicii de specializare profesionala la niste cursuri organizate in aceasta tara. In acest caz, societatea din Romania neplatitoare de tva mai are vreo obligatie? Multumesc!
Apr242024

Achizitii de servicii intracomunitare si externe de catre o societate neplatitoare de TVA

de Ionut Jinga valabil la 24 Apr 2024
Intrebare: O societate neplatitoare de tva si care face achizitii de servicii, ocazional, din state UE si non UE, are vreo obligatie declarativa la ANAF pentru aceste tranzactii?
Apr182024

Comision catre o societate din Elvetia. Declaratia 300

de Irina Dumitrescu valabil la 18 Apr 2024
Intrebare: Cum se inregistreaza in evidenta contabila o factura primita de la o firma din Elvetia (EFIS) reprezentand "clearing fee"? In Declaratia 300 la ce rand trebuie sa apara aceasta factura?
Apr032024

Dividende distribuite si platite in anul urmator. Declarare

de Constanta Popa valabil la 03 Apr 2024
Intrebare: In septembrie 2022 se depune Bilant interimar si se distribuie dividende interimare, impozitul pe aceste dividende se declara in D100 si se achita la bugetul de stat. Tot in septembrie 2022 se distribuie la dividende tot profitul din perioada 2019-2021 din contul 1171, impozitul pe dividende se declara in D100 si se achita la bugetul de stat. In declaratia 205 aferenta anului 2022 se declara ...
Feb072024

Declaratii fiscale pentru persoanele juridice care se dizolva cu lichidare

de Profeanu Laura valabil la 07 Feb 2024
Intrebare: O societate urmeaza a se inchide prin radiere fara lichidator, depunand cerere la Registrul Cometrului in acest sens in luna februarie 2024. In luna ianuarie 2024 a mai realizat venituri si a platit si dividende asociatilor. Intrebare: Pentru anul 2024 mai trebuie sa depuna D205 (dividende) si D101, strict pentru perioada de pana la radiere?
Ian012024

Servicii intragrup. TVA

de Irina Dumitrescu valabil la 01 Ian 2024
Intrebare: In conditiile in care cheltuielile cu serviciile intragrup devin nedeductilile, va rog sa ne spuneti care vor fi implicatiile din punct de vedere TVA, pentru facturilor intragrup primite din UE si din afara UE. Va multumim!