Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 22 Iunie 2024

Tichete cadou cu ocazia Pastelui. Declaratia 112

Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Rodica Mantescu
Consilier juridic
Intrebare: Societatea noastra a acordat cadouri in bani pentru fiecare salariat in suma de 200 lei cu ocazia Pastelui, conform art. 76 al. 4 din Codul fiscal 2023. Intrebare: suma primita de fiecare salariat trebuie declarata in declaratia 112, la ce sectiune si ce rand din declaratie? Multumesc.

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 3511

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Venituri scutite

Nov282023

Calcul salariul IT cu tichete de masa

de Rodica Mantescu valabil la 28 Nov 2023
Intrebare: As vrea sa stiu noua formula de calcul, care probabil se va folosi si la validarea declaratiei D112, pentru impozitul IT, incepand cu 01.11.2023. Si un exemplu de calcul la o incadrare de 9.735 si tichete de masa de 630 de lei. Multumesc!
Iul052023

Acordare sume suplimentare salariati

de Alexandru Palaghia valabil la 05 Iul 2023
Intrebare: O societate care activeaza in domeniul transportului rutier de marfuri doreste sa acorde salariatilor incadrati in functia de "sofer camion", pe langa indemnizatia de delegare pentru cursele externe, o prima/ bonus de 100 Euro/ luna pentru ca s-au respectat timpii de conducere si pentru eforturile depuse de soferi cu privire la acuratetea curselor. Aceasta suma este supusa impozitarii ...
Aug102022

Hrana acordata salariatilor. Tratament fiscal

de Nicolae Liviu valabil la 10 Aug 2022
Intrebare: Conform art. 76, alin. 4), lit. b) nu sunt impozabile "drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, in conformitate cu legislatia in vigoare". Ce companii sunt eligibile pentru aplicarea acestui articol, care sunt conditiile de acordare si ce documente sunt necesare? Multumesc.
Iul252022

Obligatii declarative privind majorarea salariului

de Dani Cucu valabil la 25 Iul 2022
Intrebare: In data de 01.06.2022 am angajat pe perioada determinata un salariat cu minim pe economie. Conform OUG 67 salariul este de 2750 (200 de lei in plus). Acesti 200 sunt nepurtatori de contributii si impozite. Acum 3 zile a aparut D112. In sectiunea A si anume VB_A=E3_8 am trecut venitul brut total 2750. Banuiesc ca cei 200 trebuiesc trecuti in zona de (tichete tichete_A) 200. Iar in sectiunea E3_1 ...
Apr142022

Tichete cadou oferite cu ocazia Pastelui salariatilor si copiilor minori. Tratament fiscal

de Nicolae Liviu valabil la 14 Apr 2022
Intrebare: Conform art. 76 alin. 4, "in cazul cadourilor in bani si/sau in natura, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depaseste 300 lei: (i) cadouri oferite angajatilor, precum si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, ...
Dec162019

Tichete cadou si nu prime reglementate in contractual de munca

de Gabriela Dita valabil la 16 Dec 2019
Intrebare: Acordarea de prime cu o valoare mai mare de 150 lei, pentru alte ocazii conform art. 142 norme (2) lit. r din Codul Fiscal, trebuie specificata si in ROI sau este posibila doar prin act aditional la CIM? Va multumim!