Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Mai 2024

TVA aferenta achizitiilor destinate operatiunilor care nu dau drept de deducere, nu se deduce

Raspuns oferit de
Profeanu Laura

Profeanu Laura
Consultant fiscal
Intrebare: Societatea a cumparat apartamente vechi in regim de scutire fara drept de deducere (SFDD) pe care le-a inregistrat in contul 371-Marfuri. Au fost efectuate reparatii si amenajari la unele apartamente pentru care a fost dedusa TVA. Apartamentele au fost vandute in regim de scutire fara drept de deducere. Societatea a solicitat la rambursare TVA aferenta achizitiilor de bunuri si servicii utilizate pentru lucrarile de reparatii si amenajarile efectuate la apartamente si TVA aferenta achizitiilor de bunuri si servicii necesare desfasurarii activitatii. Am inregistrat venituri din vanzarea apartamentelor in regim de scutire fara drept de deducere si venituri nesemnificative (aprox.0,3%) din operatiuni taxabile. Organele de inspectie resping la rambursare, in intregime, TVA solicitata pe motiv ca: - in perioada din care provine TVA de rambursat (TVA aferenta achizitiilor de bunuri si servicii utilizate pentru lucrarile de reparatii si amenajarile efectuate la apartamente), societatea a efectuat preponderent operatiuni scutite fara drept de deducere (peste 99%); - bunurile si serviciile utilizate pentru lucrarile de reparatii si amenajarile efectuate la apartamente au fost destinate unor operatiuni scutite fara drept de deducere (vanzare apartamente in regim de scutire fara drept de deducere) invocand art. 300 alin. (4) din Codul fiscal; - TVA aferenta achizitiilor de bunuri si servicii necesare desfasurarii activitatii a fost respinsa la rambursare avand in vedere ca, pentru aplicarea regimului mixt prevazut de art.300 din Codul fiscal, ar fi trebuit sa notifice organul fiscal la inceputul fiecarui an fiscal, cel mai tarziu pana la data de 25 ianuarie inclusiv, pro rata provizorie care va fi aplicata in anul respectiv, precum si modul de determinare a acesteia. Oricum, nu avea rost sa calculam pro-rata avand in vedere ca ponderea operatiunilor cu drept de deducere este nesemnificativa. In cazul in care formulam contestatie impotriva deciziei emisa de organele fiscale, ce putem invoca?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Cod CAEN: 6810

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Deducerea, rambursarea si restituirea TVA

Mai142024

Prescriptia dreptului de a cere restituirea TVA

de Profeanu Laura valabil la 14 Mai 2024
TVA
Intrebare: Am observat ca in fisa analitica a fost anulat TVA-ul de recuperat. Dupa lamuririle primite de la asistenta contribuabili in data 11.03.2024 s-a incheiat perioada de exercitare a dreptului de cerere de rambursare TVA mai vechi de 31.12.2017, deci de aici si anularea TVA. Noi la 31.12.2017 am avut un sold de 409.777 lei. In fisa insa mai avem doar TVA-ul de recuperat din ultimele 4 deconturi de ...
Apr012024

Exercitarea dreptului de deducere a TVA prin decontul de TVA. Prescriptia dreptului de a cere restituirea

de Profeanu Laura valabil la 01 Apr 2024
TVA
Intrebare: In cazul socilitarii rambursarii de TVA prin decont (asa cum se stie, solicitarea consta in bifa fara a se preciza suma solicitata), ce se intampla cu sumele care erau incluse in sold, dar conform Codului de procedura fiscala erau prescrise ca drept de rambursare (art.218 din Legea 207/2015? Deoarece sumele de recuperat care sunt prescrise la rambursare au fost constituite conform Codului Fiscal, ...
Mar232024

Deducere TVA din factura de reparatii platita de catre asigurator

de Amelia Dumitras valabil la 23 Mar 2024
TVA
Intrebare: Societatea noastra este inregistrata in sistemul tva la incasare si detine o autoutilitara care in luna februarie 2024 a fost reparata, factura de reparatii fiind decontata direct de catre asigurator catre societatea de reparatii, intocmindu-se un dosar de dauna. Astfel, in luna februarie 2024, factura de reparatii nu a ajuns in original la contabilitate, in schimb ea regasindu-se in E-Factura. ...
Feb202024

TVA si Cheltuieli cu intretinerea animalelor de paza

de Profeanu Laura valabil la 20 Feb 2024
TVA
Intrebare: O societate comerciala achizitioneaza cu factura fiscala hrana si medicamente pentru animalele de paza din curtea societatii. Animalele nu au fost achizitionate de societate. Este deductibil tva pentru aceste cheltuieli? Societatea este microintreprindere. Exista posibilitatea ca organul fiscal sa reincadreze cheltuielile cu aceste produse drept cheltuieli personale ale administratorului si sa ...
Ian152024

RO E-factura. Regimul special pentru agricultori

de Profeanu Laura valabil la 15 Ian 2024
TVA
Intrebare: Persoana fizica, crescator de ovine, s-a inregistrat in registrul agricultorilor cu cod de identificare fiscala, codul numeric personal, imi emite factura cu cota tva 8%. Pentru a deduce acest tva trebuie ca aceste facturi sa fie inregistrate in RO E-FACTURA?
Aug182023

Procedura rambursarii TVA pentru persoanele impozabile din Romania pentru achizitii efectuate in alte state membre (Germania)

de Profeanu Laura valabil la 18 Aug 2023
TVA
Intrebare: O societate de constructii din Romania construieste (durata executie 3 luni) o cladire in Germania pentru o firma platitoare de TVA din Germania. Materialele necesare constructiei, le achizitioneaza firma din Romania direct din Germania. Facturile primite de la firmele din Germania contin TVA. Se poate recupera acest TVA din Germania? Daca da, cum face acest lucru si in cat timp se poate cere ...