Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 19 Iunie 2019
Un produs marca Rentrop ∧ Straton
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Achizitie imobil de la o persoana fizica, modernizare si revanzare

Raspuns oferit de
Olga Crevelescu

Olga Crevelescu
Consultant fiscal, Formator autorizat A.N.C.
valabil la 22 Mai 2019
Intrebare: Avem un imobil achizitionat in anul 2002 de la o persoana fizica. Imobilul a fost achizitionat fara TVA. Deci nu am avut TVA de dedus. Pe perioada 2002 - 2019 firma a facut modernizari care nu depasesc cota de 20% (este sub20%).

Intrebari:

1) putem vinde fara TVA conform art 292, alin (2) litera f? Adica este scutit de TVA catre o persoana fizica neplatitoare de TVA sau o firma platitoare de TVA?

2) Daca putem vinde conform punctului 1, e corect sa scriem pe factura: - scutit de TVA cf. art. 292 alin. (2) lit. f)? Deci pe factura vom scrie astfel: Denumire: Imobil conform cartii funciare... UM: buc Cantitate: 1 buc Pret unitar fara TVA = 200.000 RON Valoare neta fara TVA: 200.000 RON Valoare TVA: vom scrie: - scutit de TVA cf. art. 292 alin. (2) lit. f) - Si jos la factura: Baza neta: 200.000 RON TVA: scutit de TVA cf. art. 292 alin. (2) lit. f) Total de plata: 200.000 RON E corect?

3) Acest imobil a avut o ajustare pentru TVA de 5 ani pentru bunurile de capital conform cod fiscal pana la 31.12.2006?

4) In decontul de TVA D300 unde vom declara? 5. In declaratia D394 unde vom declara?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?


Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Achizitie imobil de la o persoana fizica, modernizare si revanzare
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Mai142019

Cota TVA pentru livrare constructie noua

de Amelia Dumitras valabil la 14 Mai 2019
Mai062019

Export servicii electronice. Tratament TVA

de Olga Crevelescu valabil la 06 Mai 2019
Feb122019

Achizitie aeronava. Regim TVA

de Elena Garofil valabil la 12 Feb 2019
Feb082019

Transport international de persoane. Tratament TVA

de Olga Crevelescu valabil la 08 Feb 2019
x