Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 23 Aprilie 2024

Acordare reduceri de pret in baza unor documente centralizatoare

Raspuns oferit de
Vera Constantin

Vera Constantin
Expert contabil
valabil la 26 Mar 2024

Intrebare: Conform Art.330 alin 2_1 pentru reducerile de pret care nu sunt acordate direct clientului direct (de exemplu, sunt acordate clientului final), furnizorii de bunuri / prestatorii de servicii trebuie sa emita un document centralizator in vederea ajustarii bazei de impozitare (TVA colectat). Care este procedura la cumparator? Cum isi ajusteaza TVA-ul dedus? Multumesc.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4531

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria TVA

Apr172024

Tratament fiscal TVA vanzare imobil de catre societate medicala

de Profeanu Laura valabil la 17 Apr 2024
TVA
Intrebare: In situatia in care o societate medicala, ce este scutita de TVA pentru serviciile prestate, vinde un imobil, achizitionat cu TVA si pentru care si-a exercitat dreptul de deducere la vremea respectiva, vanzarea actuala se va face cu sau fara TVA? Este necesara ajustarea TVA dedus - achizitia a avut loc in urma cu 10 ani? Societatea prestand actualmente exclusiv servicii medicale scutite de TVA, ...
Apr192024

Tratament fiscal TVA vanzare imobil de catre societate medicala

de Profeanu Laura valabil la 19 Apr 2024
TVA
Intrebare: Societatea nu este in prezent platitoare de TVA. Dupa vanzarea imobilului va ramane tot neplatitoare de TVA, chiar daca venitul din vanzarea sa este de peste 300.000 (plafon tva) de lei, deoarece aceasta activitate nu intra in calculul plafonului de tva, fiind o activitate cu caracter de exceptie. Va rog sa-mi confirmati daca opinia mea este corecta.
Apr152024

Regimuri speciale pentru bunurile second-hand (rulota)

de Profeanu Laura valabil la 15 Apr 2024
TVA
Intrebare: Achizitia unei rulote este scutita de tva, conform art. 312?
Apr152024

Obligatia de plata TVA pentru servicii din Marea Britanie in cazul neplatitorilor de TVA

de Profeanu Laura valabil la 15 Apr 2024
TVA
Intrebare: O factura este emisa pentru servicii de o firma din Belgia, dar pe factura apare cod din Marea Britanie si din ce am verificat, cel ce a emis factura nu este platitor de tva/pe codul pus pe factura. In cazul acesta, se mai pune problema tva, daca factura e de la neplatitor tva? Daca furnizorul ar fi platitor de tva trebuie sa depun D301 si sa platesc tva in Romania?
Apr162024

TVA - Regim special second hand - art 312 CF

de Ela Dumitra valabil la 16 Apr 2024
TVA
Intrebare: Firma platitoare de tva achizitioneaza o rulota, se aplica scutirea de tva conform art. 312?
Apr162024

Comertul cu mijloace de transport, atat noi cat si rulate

de Vera Constantin valabil la 16 Apr 2024
TVA
Intrebare: Societatea noastra infiintata in Romania, platitoare de TVA si impozit pe profit, desfasoara activitati de transport marfa, atat intern cat si extern. De curand si-a adaugat ca activitate si comertul cu mijloace de transport, atat noi cat si rulate (autoturisme, camioane, remorci). Se achizitioneaza un camion din Germania, iar apoi este vandut catre un client din Turcia. Care sunt obligatiile ...