Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 1 Iunie 2020
Un produs marca Rentrop ∧ Straton
Un produs marca Rentrop&Straton
Seminarul online "Solutii financiar-fiscale pentru depasirea crizei" poate fi vizualizat aici                                                                             Seminarul online "Solutii financiar-fiscale pentru depasirea crizei" poate fi vizualizat aici
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Ajustari pentru pierderi de valoare, imobilizari financiare

Raspuns oferit de
Dana Hristu

Dana Hristu
Consultant fiscal
Intrebare: Societatea X SA detine actiuni la o entitate controlata in comun aflata in insolventa (15% din actiunile respectivei societati), din anul 2008 si evidentiate in contabilitate in contul 263, cu valoarea de 3 mil lei. Cu ocazia inventarierii la anul 2019, s-a stabilit ca valoare actiunilor din contul 263 sunt depreciate si ca trebuie facuta o ajustare pentru pierdere de valoare de aprox. 2 mil lei. Problema pe ca o intampinam in cazul acestei ajustari este ca nu putem stabili care este deductibilitatea cheltuielii cu ajustarea. Conform Cod Fiscal art.26 alin.1, ajustarile pentru creanta noastra sunt deductibile doar in anumite conditii, deductibilitate 30% cu indeplinire cumulativa de conditii conform lit. c) si deductibilitate 100% cu indeplinire cumulative de conditii conform lit. j) In normele metodologice ale literelor respective se face specificarea ca ajustarile se refera doar la creante inregistrare dupa data de ianuarie 2016. Ce se intampla cu ajustarile aferente creantelor mai vechi, in speta din 2008, sunt considerate integral nedeductibile?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Ajustari pentru pierderi de valoare, imobilizari financiare

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 54.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x