Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 5 Decembrie 2022

Anularea codului special de TVA in cazul inregistrarii conform art. 316

Raspuns oferit de
Alexandru Palaghia

Alexandru Palaghia
Expert contabil
valabil la 07 Nov 2022

Intrebare: O firma neplatitoare de TVA a obtinut codul special de TVA pentru achizitii servicii si marfuri din UE. Daca ulterior presteaza servicii catre alte firme din UE mai trebuie facuta vreo mentiune la ANAF sau utilizeaza codul obtinut anterior? Multumesc!

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 6201

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 70.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "E-Factura, E-Transport. 10 studii de caz de maxima importanta."!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Regim de scutire TVA

Dec022022

Regim fiscal TVA pentru transport bunuri

de Amelia Dumitras valabil la 02 Dec 2022
TVA
Intrebare: O firma de transport din Romania presteaza un serviciu de transport marfa din Romania in Elvetia. Firma are contract cu un comisionar vamal din Romania care ii intocmeste documentele vamale. Comisionarul emite factura catre transportator, iar transportatorul o refactureaza catre clientul lui, care poate fi beneficiarul direct al marfii, sau un intermediar (un alt transportator care a ...
Nov252022

Regim fiscal TVA pentru vanzare bunuri catre clienti diversi dintr-un stat membru

de Amelia Dumitras valabil la 25 Nov 2022
TVA
Intrebare: Firma noastra comercializeaza marfuri prin platforma Emag din tara, dar si in Ungaria, printr-o platforma similara. Beneficiarii marfurilor din Ungaria sunt atat persoane fizice, cat si juridice. Va rugam sa ne precizati daca livrarile atat catre persoanele fizice, cat si cele catre persoanele juridice sunt livrari intracomunitare scutite de TVA.
Nov182022

Venituri din livrarea activelor imobilizate, plafon de scutire TVA

de Amelia Dumitras valabil la 18 Nov 2022
TVA
Intrebare: La calcularea plafonului de TVA se iau in calcul si veniturile din vanzarea de active imobilizate (contul 7583)? Multumesc!
Oct212022

Livrare activ fix corporal, exceptie la stabilirea plafonului de scutire art. 310

de Amelia Dumitras valabil la 21 Oct 2022
TVA
Intrebare: O societate neplatitoare de TVA, avand ca obiect principal de activitate cod CAEN 7120 Activitati de testari si analize tehnice, vinde in cursul anului un autoturism aflat in proprietatea societatii la pretul de 40.000 lei. Cifra de afaceri anuala realizata conform art. 310, alin. 2 depaseste plafonul de 300.000 lei. Venitul obtinut din livrarea autoturismului intra la calculul cifrei de afaceri ...
Oct242022

Servicii prestate de catre un ONG din Romania catre un ONG din Belgia. TVA

de Irina Dumitrescu valabil la 24 Oct 2022
TVA
Intrebare: Un ONG doreste prestarea unor servicii catre un ONG din Belgia, valoare contract 40.000 euro. ONG-ul din Belgia este neplatitor de tva, are insa cod TVA intracomunitar. Ce implicatii, dpdv TVA, ar avea pentru ONG-ul din Romania (ca inregistrare/declarare/plata)? Multumesc frumos.
Sep302022

Transfer imobil la asociati

de Alexandru Palaghia valabil la 30 Sep 2022
TVA
Intrebare: In anul 2010 o societate a realizat in regie proprie o cladire care pana in prezent a fost utilizata ca birou si depozit. In prezent conducerea a decis inchiderea firmei. Cum se trateaza din punct de vedere fiscal si contabil trecerea acestui imobil in proprietatea celor doi asociati? Trebuie emisa factura? Cu sau fara TVA?
x
0 - /anularea-codului-special-de-tva-in-cazul-inregistrarii-conform-art-316-53918.htm