Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Aprilie 2024

Avizare buget Consiliu de administratie

Raspuns oferit de
Costin A. Istrate

Costin A. Istrate
Consultant in management
Intrebare:
Sunt societate comerciala cu capital de stat. Pot sa inaintez proiectul de BVC pe anul 2023 pentru a fi aprobat de Consiliul Local cf art.6 Ordonanta 26/21.08.2013 fara a fi avizat de consiliul de administratie? Consiliul de administratie si-a incetat mandatul la termen in data de 20.12.2022 si nu a fost numit alt consiliu de administratie.

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: 50-249 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 3811

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Legislatie

Mar312024

Intreprinderi legate, cumul venituri

de Elena Garofil valabil la 31 Mar 2024
Intrebare: Conform OUG publicata in Monitorul Oficial, 274/29.03.2024, asociatul detine peste 25% din in fiecare din cele 5 firme si CA de afaceri cumulata la 31.12.2023 in cele 5 firme, depaseste 500000 eur, cele 2 microintreprinderi vor trece la impozit pe profit incapand cu 01.01.2024? D700 conform OUG, se depune pana la 15 aprilie 2024, inclusiv?
Mar232024

Microintreprinderi legate, incadrare plafon venituri, detinere persoane inrudite

de Elena Ionescu valabil la 23 Mar 2024
Intrebare: Va rog sa ma lamuriti daca plafonul de 500.000 euro pentru incadrarea la microintereprindere platitoare de impozit pe venit: 1. Se refera la cifra de afaceri sau la total venituri; 2. Am calitate de asociat in alta firma cu 33%. Voi insuma cifra de afaceri sau total venituri obtinute din cele 2 societati pentru a determina daca ma voi incadra in plafonul de 500.000 euro? 3. Am rude care detin ...
Mar112024

Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microintreprinderii

de Profeanu Laura valabil la 11 Mar 2024
Intrebare: SRL infiintat in martie 2024. Pentru indeplinirea conditiei de microintreprindere, una dintre conditii este sa aiba un salariat cu norma intreaga, in termen de 30 zile de la data infiintarii societatii. Acest salariat poate sa fie angajat pe societatea nou infiintata, pe cumul de functii avand functia de baza la alta societate (domeniu IT). Angajarea poate fi facuta in aprilie 2024 avand in ...
Mar022024

Agentie de turism, venituri microintreprindere si stabilirea plafonului de TVA

de Elena Ionescu valabil la 02 Mar 2024
Intrebare: Va rog sa ma ajutati cu monografii contabile specifice unei agentii de turism, CAEN 7911, NEPLATITOARE de TVA si platitoare de impozit micro. Contul 704 il reprezinta diferenta intre sold final cont 461 si sold final cont 462? Care este baza de calcul pentru impozitul micro? Ce luam il calculul cifrei de afaceri pt plafonul de TVA, la o agentie de turism, neplatitoare de TVA? Multumesc.
Feb242024

Venituri din inchirierea autovehiculelor. Aspecte fiscale

de Ionut Jinga valabil la 24 Feb 2024
Intrebare: Societatea noastra are incheiate contracte de chirie cu angajatii pentru folosirea autovehiculelor personale. Calculul lunar al chiriei se face in functie de numarul de km parcursi, pe baza foilor de parcurs. In contabilitatea firmei se inregistreaza la finalul lunii chiria datorata, precum si impozitul retinut la sursa potrivit legii. Plata chiriei catre angajati se face in luna urmatoare. In ...
Feb252024

Stabilirea valorii veniturilor din chirii in declaratia unica - valuta

de Anastasia Bogaciuc valabil la 25 Feb 2024
Intrebare: O persoana fizica inchiriaza un imobil. Chiria s-a stabilit in EUR (ex. 100 EUR), dar plata se va efectua de catre chirias in RON, la curs BNR 2% din ziua platii. In declaratia unica cum se va stabili suma impozabila?