Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 20 Mai 2024

Cheltuieli masa calda pentru scolari. Deductibilitate

Raspuns oferit de
Constanta Popa

Constanta Popa
Consultant fiscal
Intrebare: O societate comerciala cu capital integral privat romanesc, care desfasoara activitati de productie alimentara si catering, doreste sa ofere cu titlu gratuit o masa calda pe zi elevilor unei scoli gimnaziale din mediul rural. Unitatea de invatamant beneficiara este de stat, nu se afla in administrarea societatii comerciale si nu s-a incheiat inca niciun contract de sponsorizare sau de furnizare a mesei calde. Avand in vedere ca societatea comerciala este platitoare de impozit pe profit, va rugam sa ne precizati daca aceasta activitate se poate incadra la cheltuieli cu deductibilitate limitata, conform prevederilor art. 25 alin. (3) din Codul fiscal. Va multumim!

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 50-249 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 5629

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Cheltuieli deductibile si nedeductibile

Mai182024

Deductibilitate cheltuieli cu autoturismul

de Nicolae Liviu valabil la 18 Mai 2024
Intrebare: Va rog sa ma lamuriti cu inca o situatie: daca administratorul are 2 autoturisme pe care le utilizeaza, la ambele se aplica deductibilitate 50% sau al doilea are alt regim? Multumesc!
Mai132024

Cheltuieli PFA. Deductibilitate

de Florentina Buzea valabil la 13 Mai 2024
Intrebare: Persoana fizica autorizata, masina achizitionata pe firma, factureaza clientului cheltuielile de deplasare, conform contract, separat de onorariu. La suma platita, conform facturilor si/sau bonurilor fiscale cu codul PFA-ului (combustibil, cazare, alte cheltuieli de deplasare) se aplica cota standard de TVA. Mentionez ca nu se intocmesc foi de parcurs. Este corect facturat clientul? Se poate ...
Apr292024

Decontare transport salariati

de Florentina Buzea valabil la 29 Apr 2024
Intrebare: Transportul asigurat de companie pentru angajatii proprii la si de la locul de munca cu autoturism de serviciu si combustibil decontat de societate, poate fi deductibil 100%, daca exista foaie de parcurs si este stipulat in contractul de munca acest aspect ca si beneficiu? Beneficiul acesta se va transforma in avantaj de natura salariala si va fi prins in declaratia individuala al angajatului?
Apr102024

Constituire provizioane litigii

de Florentina Buzea valabil la 10 Apr 2024
Intrebare: Pentru o societate care are un litigiu cu un client s-a deschis o actiune civila, al carei obiect il reprezinta inselaciunea privind facturile emise si neachitate la scadenta. Statusul procesului este: urmarire penala. Se poate constitui in acest caz un provizion pentru creanta neincasata in cursul anului 2024, sau acesta se poate constitui doar la sfarsitul anului? Creanta nu are o depasire de ...
Apr172024

Obligatii fiscale si contabile privind inchirierea sediului social

de Dani Cucu valabil la 17 Apr 2024
Intrebare: Am inchiriat un sediu nou, contractul este semnat in decembrie, in posesia spatiului am intrat cu 14.04 pentru a putea face modificari, de mutat ce putem muta cu 15.05, pana atunci nu platim chirie. La vechiul sediu eliberam cu 07.06. 1) Cand trebuie declarat la Registrul Comertului? (nota: biroul are un nr cadastral si o adresa, iar depozitul difera la numar, ce se trece? e nr 133 birou si 137 ...
Apr072024

Calcul sponsorizare

de Nicolae Liviu valabil la 07 Apr 2024
Intrebare: Am o nelamurire. O sponsorizare platita intr-o luna a trimestrului IV pentru determinarea valorii deductibila raportata la cifra de afaceri si impozitul de profit, se face numai la trimestrul IV sau se iau in calcul datele pe tot anul? Mentionez ca nu au mai fost sponsorizari in cursul anului.