Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 23 Aprilie 2024

Cifra de afaceri medic colaborator, obligatii privind TVA

Raspuns oferit de
Amelia Dumitras

Amelia Dumitras
Consultant fiscal si expert contabil
Intrebare: Un PFI medic colaborator, cod CAEN 8622 activitati de asistenta medicala specializata, presteaza servicii oftalmologice in cadrul unor cabinetelor medicale oftalmologice cu care are incheiate contracte de colaborare. Cand ajunge la venituri de 300.000 lei trebuie sa se inregistreze ca platitor de tva sau este scutit conform art. 292 alin 1 lit a?

Tip societate: P.F.I.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 8622

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Regim de scutire TVA

Apr192024

Cesiune drepturi si obligatii din promisiunea de vanzare cumparare

de Elena Garofil valabil la 19 Apr 2024
TVA
Intrebare: Societatea a incheiat o conventie privind cesionarea drepturilor si obligatiilor din promisiunea de vanzare a unui imobil. Societatea este cesionar. Valoarea cesiunii este mai mare decat avansul platit. Cedentul a emis factura catre cesionar, aceasta fiind cu tva. Intrebarea este daca conventia de cesiune intra in sfera de aplicare a tva si daca factura este corect emisa cu tva? Multumesc.
Mar082024

Clasificare operatiuni impozabile si regimul fiscal aplicabil

de Amelia Dumitras valabil la 08 Mar 2024
TVA
Intrebare: TVA SCUTIT VERSUS NEIMPOZABIL: va rog sa imi explicati cand o factura este scutita si cand este neimpozabila din punct de vedere al TVA. De exemplu: - societatile avand CUI fara RO aplica regim de TVA... scutit sau neimpozabil? - penalitatile sunt scutite din punctul de vedere al TVA? - diverse taxe: turism, publicitate etc. sunt scutite? Multumesc mult!
Feb202024

Regim fiscal TVA pentru livrare cu plata in rate a unui bun imobil adjudecat

de Amelia Dumitras valabil la 20 Feb 2024
TVA
Intrebare: Societate comerciala aflata in insolventa in data de 15.05.2020 a organizat o licitatie care a fost adjudecata de catre o persoana juridica (am atasat Procesele verbale). Conform PV adjudecare persoana juridica platitoare de TVA a achizitionat: 1. teren intravilan in suprafata de 491,139 m.p. situat in prelungirea halei C18, avand cartea funciara nr.146456 si numar cadastral 146456; 2. teren ...
Ian132024

Organizare eveniment intr-o locatie UE. Incasare avansuri de la persoane fizice. Regim TVA si note contabile

de Constanta Popa valabil la 13 Ian 2024
TVA
Intrebare: O microintreprindere comercializeaza online produse cosmetice. Urmeaza sa organizeze un eveniment ce implica cazare si masa intr-o locatie din UE. Participantii la eveniment doresc sa participe financiar. In luna decembrie 2023 s-a incasat prin banca de la participanti (persoane fizice) avansuri pentru eveniment fara ca firma sa emita factura. Va rugam sa ne ajutati: - trebuie emisa factura ...
Ian092024

Tratamentul TVA la cumparatorul-revanzator de bunuri non UE

de Alexandru Palaghia valabil la 09 Ian 2024
TVA
Intrebare: Contract vanzare bunuri export (non-Ue). Exista contract incheiat intre trei parti: A, B, C. Societatea A (non UE) vinde catre societatea B (membru UE) produse finite, pe care la randul ei le revinde catre societatea C (nonUE). Factura de export este intocmita de catre societatea A in calitate de vanzator, societatea B fiind mentionata in calitate de cumparator iar societatea C destinatar al ...
Dec252023

TVA pentru servicii consultatii la comanda unei clinici medicale

de Amelia Dumitras valabil la 25 Dec 2023
TVA
Intrebare: Doi medici specialisti detin un SRL platitor de TVA. Unul desfasoara activitati in sfera codului CAEN 8622, adica presteaza servicii catre o clinica medicala, in baza unui contract de prestari servicii (intre cele doua entitati juridice). La facturare medicul specialist, daca face factura catre clinica unde desfasoara activitatea, aceasta trebuie sa contina TVA sau este scutit? Precizare: ...