Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Iunie 2024

Facilitate profit reinvestit pentru active corporale care indeplinesc conditiile de la art. 3 din Legea 151994

Raspuns oferit de
Ela Dumitra

Ela Dumitra
Lector Universitar dr.
valabil la 22 Apr 2024

Intrebare: Societatea noastra, platitoare de impozit pe profit, a decis prin politicile contabile sa incadreze ca mijloace fixe achizitii de active cu valoare mai mica de 2.500 lei, dar care au o durata de utilizare mai mare de un an. Totodata, societatea doreste sa investeasca din profit. Sunt aceste mijloace fixe sub valoarea de 2.500 lei active ce pot participa la profitul reinvestit? Totodata dorim sa identificam de unde din codul fiscal poate sa reiasa valoare minima de incadrare a activelor in PROFIT REINVESTIT. Multumesc!

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 7112

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Impozit pe profit

Mai232024

Facilitati Horeca privind aplicarea regimului de microintreprinere abrogate de la 01.01.2024

de Ela Dumitra valabil la 23 Mai 2024
Intrebare: O societate are cod CAEN 5630 (baruri si alte activitati de servire a bauturilor) din luna februarie nu mai are salariati. Era platitoare de impozit pe venit 3%. Daca in termen de 30 zile nu mai are angajati, tinand cont de codul CAEN ramane platitoare de impozit pe venit sau trebuie sa treaca la impozit pe profit?
Mai102024

Utilizare rezerve constituite din facilitati fiscale

de Mariana Prejbeanu valabil la 10 Mai 2024
Intrebare: Scutirea de impozit pe profit reinvestit! Societatea noastra a beneficiat in perioada 2014- 2018 de scutire la profit reinvestit, dupa expirarea termenului de 5 ani o parte din echipamente au fost vandute. Intrebarea noastra este: ce se intampla cu rezerva constituita din facilitati fiscale, daca activele nu mai sunt in patrimoniul societatii? Exista obligatia transferarii din 1068 Rezerve din ...
Apr292024

Neindeplinire pastrare active - profit reinvestit

de Costin A. Istrate valabil la 29 Apr 2024
Intrebare: Societatea X are o ferma zootehnica si inregistreaza receptia vacilor de lapte in contul 217, cod clasificare 2.4. Se doreste aplicarea facilitatii profitului reinvestit pentru aceste active. Intrebarea este ce se intampla in cazul in care este necesara sacrificarea unora dintre ele inainte de termenul minim de pastrare a acestora in evidenta societatii?
Mar222024

Bonificatia 3%

de Profeanu Laura valabil la 22 Mar 2024
Intrebare: Procedura acordare bonificatie de 3%, in ce conditii si ce implicatii sunt? Multumesc.
Mar202024

Reevaluare active. Descrestere si crestere. Tratament fiscal surplus

de Constanta Popa valabil la 20 Mar 2024
Intrebare: In 2015 s-a facut reevaluarea activelor si s-a constatat un minus de valoare (100 lei) inregistrat pe 655 si tratat nedeductubil. Dupa aceasta evaluare, in calculul de impozit pe profit deprecierea fiscala a fost diferita de cea contabila, deprecierea fiscala fiind mai mare. Diferenta dintre cele doua fiind de 20 lei (s-a tinut cont de art. 7 alin. 44). In 2018: s-a facut o noua reevaluare si s-a ...
Mar172024

Facilitate cercetare dezvoltare si profit reinvestit

de Vera Constantin valabil la 17 Mar 2024
Intrebare: Firma are si un departament de Cercetare Dezvoltare si ar putea beneficia de facilitatea fiscala privind activitatea de cercetare-dezvoltare. In acelasi timp a avut si foarte multe investitii in anul precedent si va beneficia si de facilitatea fiscala privind profitul reinvestit. In aceasta situatie, aplicarea facilitatii fiscala privind activitatea de cercetare dezvoltare se poate reporta in ...