Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Mai 2024

Faptul generator si exigibilitatea taxei

Raspuns oferit de
Profeanu Laura

Profeanu Laura
Consultant fiscal
Intrebare: Referitor la art. 319 din Codul fiscal, va solicitam sa ne comunicati cum trebuie interpretat alin.16, respectiv: (16) Pentru alte operatiuni decat cele prevazute la alin. (15), persoana impozabila are obligatia de a emite o factura cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa. De asemenea, persoana impozabila trebuie sa emita o factura pentru suma avansurilor incasate in legatura cu o livrare de bunuri/prestare de servicii cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a incasat avansurile, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa. Va rugam sa ne clarificati urmatorul aspect, respectiv daca factura, care poate fi emisa pana cel tarziu in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare, trebuie inregistrata cu data lunii precedente, luna in care au avut loc operatiunile sau cu data lunii in care se emite. Multumesc.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 2361

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria TVA

Mai162024

Regim fiscal TVA pentru facturare asigurare si refacturare costuri aferente serviciului prestat

de Amelia Dumitras valabil la 16 Mai 2024
TVA
Intrebare: O societate platitoare de TVA care regularizeaza daune pe teritoriul Romaniei are mandat de la societatea de asigurare x sa rezolve un caz de dauna. Primeste facturi de constatare dauna, avocati, despagubiri si apoi factureaza catre asigurator (UE/non UE, in Romania) toate aceste plati impreuna cu taxa pentru serviciul prestat. Intrebare: 1. Despagubirea platita de parteneri (UE/non UE) catre ...
Mai112024

Vanzare constructie care nu mai este noua. Tratament contabil si fiscal

de Irina Dumitrescu valabil la 11 Mai 2024
TVA
Intrebare: Vanzare constructie care nu mai este noua. Tratament contabil si fiscal. Societatea vrea sa vanda un spatiu comercial achizitionat in luna iunie 2005. Valoarea de achizitie a acestuia a fost: 476.000 lei, TVA aferent 90.440 lei. Avand in vedere ca de la data achizitiei pana in prezent nu au fost facute lucrari de modernizare sau de transformare a spatiului acesta poate fi considerat constructie ...
Apr152024

Obligatia de plata TVA pentru servicii din Marea Britanie in cazul neplatitorilor de TVA

de Profeanu Laura valabil la 15 Apr 2024
TVA
Intrebare: O factura este emisa pentru servicii de o firma din Belgia, dar pe factura apare cod din Marea Britanie si din ce am verificat, cel ce a emis factura nu este platitor de tva/pe codul pus pe factura. In cazul acesta, se mai pune problema tva, daca factura e de la neplatitor tva? Daca furnizorul ar fi platitor de tva trebuie sa depun D301 si sa platesc tva in Romania?
Apr112024

TVA costuri suplimentare stabilite de instanta

de Georgeta Serban-Matei valabil la 11 Apr 2024
TVA
Intrebare: Va rugam sa ne ajutati cu o opinie, din punct de vedere TVA, in situatia unor sume castigate in instanta drept "costuri suplimentare" ca urmare a extinderii perioadei de executie a unui contract. Mentionam ca niciunde in decizia instantei nu se face referire la TVA legat de costurile suplimentare castigate (adica daca acestea includ TVA-ul sau nu). In raspunsul dumneavoastra as vrea sa ...
Mar292024

Meniuri pentru degustare, cota de TVA

de Elena Garofil valabil la 29 Mar 2024
TVA
Intrebare: Dorim sa facem degustari in vederea atragerii de clienti, dar si pentru stabilirea meniurilor pentru evenimente. Totul se face pe baza de programare si s-a hotarat facturarea acestor servicii. Cu ce cota de TVA le facturam?
Mar222024

Facturare bunuri distruse catre client hotel

de Vera Constantin valabil la 22 Mar 2024
TVA
Intrebare: Pentru bunurile stricate de catre un client cazat in unitatea hoteliera factura se intocmeste cu TVA? Mentionez ca inventarul din camere nu este asigurat si ca s-a dedus TVA la momentul achizitiei. Multumesc!