Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 19 Mai 2024

Hrana preparata in unitatea proprie pentru salariati. Tratament fiscal

Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Rodica Mantescu
Consilier juridic
Intrebare: O societate doreste sa acorde hrana salariatilor sai in baza prevederilor art. 76, alin (4^1), lit. b). Mancarea este produsa intern in cadrul entitatii. Este relevant codul CAEN autorizat? Daca societatea are cod CAEN doar pentru semipreparate, are voie sa prepare hrana doar cu scopul de a o acorda salariatilor sai? Ce tratament fiscal se aplica in aceasta situatie? Ce documente justificative sunt necesare? La ce valoare vor fi trecute pe cheltuieli produsele finite (hrana) acordata salariatilor? Exista implicatii dpdv al TVA? Cheltuiala este deductibila integral dpdv al impozitului pe profit?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 50-249 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 1089

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Avantaje in natura

Apr292024

Hrana acordata salariatilor

de Profeanu Laura valabil la 29 Apr 2024
Intrebare: Am primit raspuns pentru tratamentul la nivelul salariatului (cele 2 plafoane) si tratamentul dpdv al impozitului pe profit. Va rog sa ne transmiteti un raspuns si pentru celelalte intrebari - importanta cod CAEN, documente justificative pentru receptia/consumul hranei, valoarea la care va fi trecuta hrana pe cheltuiala (pret de cost sau trebuie aplicat si adaos in cazul in care acelasi tip de ...
Apr262024

Achizitii servicii masaj la birou, pentru propriii salariati

de Elena Garofil valabil la 26 Apr 2024
Intrebare: Societatea vrea sa incheie un contract de prestari servicii de masaj la birou pentru angajatii proprii. Societatea ce presteaza serviciile este o unitate protejata. Care este tratamentul fiscal al acestor servicii din punct de vedere al angajatilor?
Ian212024

Interdictia de a introduce hrana in incinta unitatii. Cumul hrana cu tichet de masa

de Gabriela Dita valabil la 21 Ian 2024
Intrebare: O societate care se ocupa cu cresterea porcinelor achizitioneaza zilnic hrana calda pentru angajatii din ferme, avand in vedere ca, in conformitate cu normele sanitare, acestia nu pot introduce alimente proprii in unitate. Din punct de vedere fiscal, societatea trateaza costurile cu hrana in conformitate cu Art 76 alin 4 lit c din Codul fiscal. (4)Urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in ...
Nov062023

Beneficii salariale suportate de angajator

de Dani Cucu valabil la 06 Nov 2023
Intrebare: Societatea noastra plateste un abonament lunar catre Bookster, o biblioteca care inchiriaza carti in format fizic si ofera articole spre vizualizare online. In prezent consideram aceste servicii ca fiind beneficii, avantaje salariale, si le impozitam. Am primit din partea furnizorului un raport al imprumuturilor din ultimele 12 luni si am observat ca majoritatea cartilor comandate sunt din sfera ...
Aug132023

Rechizite pentru copiii angajatilor. Cheltuieli sociale

de Vera Constantin valabil la 13 Aug 2023
Intrebare: Dorim sa oferim rechizite pentru copiii angajatilor la inceput de an scolar (cheltuieli sociale). Va rog sa imi spuneti daca in acest caz, TVA este deductibil. Daca nu este deductibil, cum recomandati sa procedam ca inregistrare, respectiv putem sa inregistram factura integral ca fiind cheltuiala sociala, inclusiv TVA, sau trebuie sa emitem autofactura pentru TVA? Mentionez ca acest beneficiu nu ...
Aug112023

Plata parcari pentru salariatii companiei

de Vera Constantin valabil la 11 Aug 2023
Intrebare: La sediul companiei (in oras-Timisoara) avem 50 de locuri de parcare pentru care compania plateste lunar, o chirie conform contractului. Locurile de parcare sunt destinate salariatilor companiei. Ne puteti ajuta cum sa le tratam in contabilitate si ce implicatii fiscale are aceasta chirie? Este aceasta parcare un beneficiu in natura? Multumesc.