Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 29 Mai 2024

Modernizare cladire nerezidentiala, momentul declararii modificarilor

Raspuns oferit de
Elena Ionescu

Elena Ionescu
Consultant fiscal
valabil la 16 Feb 2023

Intrebare: Avand in vedere prevederile Titlului IX Impozite si taxe locale, Cap. II Impozitul pe cladiri si taxa pe cladiri, art. 461, alin. 6, din Codul fiscal, precum si pct. 57, lit.e, din Normele Metodologice de aplicare a Codului fiscal, 6) In cazul extinderii, imbunatatirii, desfiintarii partiale sau al altor modificari aduse unei cladiri existente cu destinatie nerezidentiala, care determina cresterea sau diminuarea valorii impozabile a cladirii cu mai mult de 25%, proprietarul are obligatia sa depuna o noua declaratie de impunere la organul fiscal local in a carui raza teritoriala de competenta se afla cladirea, in termen de 30 de zile de la data modificarii respective, si datoreaza impozitul pe cladiri determinat in noile conditii incepand cu data de 1 ianuarie a anului urmator. 57. In vederea stabilirii impozitului pe cladiri, contribuabilii au obligatia sa depuna o declaratie la organul fiscal local in a carui raza teritoriala se afla cladirea, in termen de 30 de zile dupa cum urmeaza: e) pentru o cladire care a fost extinsa, imbunatatita, desfiintata partial sau care a suferit altfel de modificari, de la data la care au avut loc aceste modificari, daca acestea au condus la modificarea valorii impozabile a cladirii cu mai mult de 25%. Va rugam sa ne transmiteti care se considera a fi data modificarii valorii impozabile a cladirii la care s-au efectuat lucrari de modificare (din categoria lucrarilor pentru care nu exista obligatia solicitarii unei autorizatii de constructie) avand in vedere textul din cuprinsul art. 461, alin. 6, mai sus mentionat data modificarii respective (la ce data se considera modificata valoarea impozabila a cladirii cu lucrarile care depasesc 25% din valoarea impozabila, in cazul in care pentru lucrarile respective nu este necesara existenta unei autorizatii de constructie).

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 0147

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Legislatie

Apr302024

Decontare cursuri MBA pentru director

de Mariana Prejbeanu valabil la 30 Apr 2024
Intrebare: Societate platitoare de impozit pe profit doreste sa deconteze cursurile unui MBA pentru unul dintre directorii sai prin incheierea unui contract cu o institutie de invatamant privata din afara tarii, cursurile desfasurandu-se in proportie de 90% pe teritoriul Romaniei. Precizam ca MBA-ul are legatura cu activitatea desfasurata de salariat pentru angajator conform fisei postului. Care sunt ...
Apr092024

Cheltuieli cu autoturismele utilizate si in scop personal. Impozite locale

de Anastasia Bogaciuc valabil la 09 Apr 2024
Intrebare: Societate platitoare de impozit pe profit, detine un parc de autoturisme pentru desfasurarea activitatii. O parte din autoturisme se folosesc si in scop personal. Cheltuiala cu impozitul pe mijloacele de transport este deductibila 50% si nedeductibila 50%?
Apr112024

Conditii incadrare in regimul microintreprinderi conform noilor modificari aduse de OUG 31 din 28 martie 2024

de Ela Dumitra valabil la 11 Apr 2024
Intrebare: Societatea A: cu asociat X care detine 51% si asociat Y care detine 49%, este platitoare de impozit profit la 31.12.2023. Societatea B microintreprindere la 31.12.2023 cu asociat unic X detine 100%. Va rugam a ne spune, potrivit reglementarilor de la 01.01.2024, ce regim de impunere va aplica societatea B, daca poate ramane microintreprindere sau trece la impozit pe profit. Multumesc.
Mar272024

Parti legate impozit micro incepand cu 01.01.2024

de Alexandru Palaghia valabil la 27 Mar 2024
Intrebare: SC. A > 500.000 euro - impozit pe profit la 31.12.2023 asociati 2 frati - x (50%), y (50%). SC. B = 300.000 euro - impozit micro la 31.12.2023 asociati 2 frati parinte = x (33.3%) y (33.33%) z (33.34%). SC A si B = acelasi CAEN SC. C = 300 000 euro - impozit micro la 31.12.2023 asociat unic, z. Sc. C alt Caen. In acest caz, B este obligata sa devina platitoare de impozit pe profit de la ...
Mar182024

Cladiri inchiriate pentru invatamant. Scutire impozit pe cladiri

de Constanta Popa valabil la 18 Mar 2024
Intrebare: Societatea noastra este o societate comerciala cu capital privat, ce desfasoara activitate de inchiriere bunuri imobile si mobile. O parte din spatiile detinute in proprietate de Societatea noastra sunt inchiriate astfel: ? catre o institutie de stat (primarie) care l-a randul sau a subinchiriat spatiul unei institutii de invatamant de stat; ? catre alte societati comerciale cu capital privat ...
Mar122024

Declararea, retinerea si plata impozitului pe dividende

de Profeanu Laura valabil la 12 Mar 2024
Intrebare: Referitor la aplicarea art. 43 din Legea 227/2015 cu modificarea adusa prin OUG 16/2022 pentru Societatea Drumuri si Poduri Locale Alba SA, societate cu capitalul social detinut de Consiliul Judetean Alba, in calitate de actionar unic. Pentru dividendele distribuite in anul 2023, se datora bugetului de stat, impozit pe dividende in cota de 5%? Pentru dividendele care urmeaza a fi distribuite in ...