Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 29 Mai 2024

Pro rata pentru vanzare bun de capital si operatiuni imobiliare

Raspuns oferit de
Amelia Dumitras

Amelia Dumitras
Consultant fiscal si expert contabil
valabil la 25 Iul 2023

Intrebare: Societate platitoare de tva, efectueaza operatiuni in sfera tva , vinde un bun de capital, un apartament vechi achizitionat pe societate inainte de data aderarii. Apartamentul nu a fost utilizat, nu are imbunatatiri, nu s-a dedus tva pentru acest apartament. In luna iunie s-a emis o factura de avans fara tva aferenta vanzarii acestui apartament, in baza promisiunii de vanzare - cumparare (scutita fara drept de deducere conform art.292, alin.2,litera f), iar in luna iulie se emite factura pentru vanzarea bunului fara tva, si se storneaza avansul. Are societatea obligatia calcularii pro ratei? Mentionez ca societatea mai detine un spatiu pe care il inchiriaza in regim de scutire, spatiu achizitionat tot inainte de aderare. Ce alte obligatii trebuie avute in vedere? Multumesc.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4754

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Regim de scutire TVA

Mai212024

Regim TVA teren construibil

de Profeanu Laura valabil la 21 Mai 2024
TVA
Intrebare: Revin cu urmatoarele precizari: Am verificat, si atat terenul de sub constructie, cat si terenul din fata constructiei figureaza la urbanism la rubrica curti constructii, atat cartea cadastrala cu constructia si terenul aferent cat si cartea cadastrala cu terenul din fata constructiei. In aceste conditii si terenul din fata constructiei, care de altfel este util pentru desfasurarea activitatii, ...
Mai152024

Regim TVA teren construibil

de Profeanu Laura valabil la 15 Mai 2024
TVA
Intrebare: In conformitate cu art 292.al.2. l.f Cod fiscal, livrarea de constructii vechi intre persoane juridice platitoare de tva sunt scutite de tva precum si terenul de sub constructie si cel util din fata constructiei. Dar un teren care reprezinta o cale de acces pentru un cumparator care a achizionat anterior o constructie de la noi si care solicita sa cumpere aceasta cale de acces pentru care s-a ...
Mai152024

Obligatii neplatitor de tva pentru achizitie bilet de avion

de Georgeta Serban-Matei valabil la 15 Mai 2024
TVA
Intrebare: PFA, sistem real, neplatitor de tva dar cu cod special de TVA emis de ANAF. Care sunt obligatiile fiscale/ taxele pentru o factura emisa de un furnizor din Polonia - bilet de avion international in suma de 400 euro?
Apr192024

Cesiune drepturi si obligatii din promisiunea de vanzare cumparare

de Elena Garofil valabil la 19 Apr 2024
TVA
Intrebare: Societatea a incheiat o conventie privind cesionarea drepturilor si obligatiilor din promisiunea de vanzare a unui imobil. Societatea este cesionar. Valoarea cesiunii este mai mare decat avansul platit. Cedentul a emis factura catre cesionar, aceasta fiind cu tva. Intrebarea este daca conventia de cesiune intra in sfera de aplicare a tva si daca factura este corect emisa cu tva? Multumesc.
Mar202024

Cabinet oftalmologie, achizitie servicii examinare profesionala organizat on-line in alt stat membru

de Amelia Dumitras valabil la 20 Mar 2024
TVA
Intrebare: In cazul in care PFI medic oftalmolog plateste (pe un site din Belgia) pentru a se inscrie la sustinerea unui examen on-line in urma caruia i se elibereaza o diploma reunoscuta la nivel international (in domeniul oftalmo), este obligat sa se inregistreze cu cod special conform art. 317 si sa plateasca TVA in Romania?
Mar082024

Clasificare operatiuni impozabile si regimul fiscal aplicabil

de Amelia Dumitras valabil la 08 Mar 2024
TVA
Intrebare: TVA SCUTIT VERSUS NEIMPOZABIL: va rog sa imi explicati cand o factura este scutita si cand este neimpozabila din punct de vedere al TVA. De exemplu: - societatile avand CUI fara RO aplica regim de TVA... scutit sau neimpozabil? - penalitatile sunt scutite din punctul de vedere al TVA? - diverse taxe: turism, publicitate etc. sunt scutite? Multumesc mult!