Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 30 Iulie 2021

Refacturare cheltuieli curier

Raspuns oferit de
Irina Dumitrescu

Irina Dumitrescu
Consultant fiscal, Expert contabil
valabil la 15 Iun 2020

Intrebare: Avem 2 firme cu acelasi administrator, prima - X (platitoare de TVA) livreaza marfa catre a doua - Y (neplatitoare TVA) ce are si un magazin online de unde vinde catre persoane fizice marfa (transportul prin curier).

 
Firma X are contract cu curierul. Curierul emite factura de transport colete/marfa catre firma X, pentru vanzare marfa prin magazin online al firmei Y.
 
Se poate ca firma X sa sustina costul transportului prin curier pentru firma Y pentru vanzarea de marfa prin magazinul online? In ce conditii din contract?
 
Daca nu, se poate face refacturare cost transport curier catre firma Y?
 
Refacturarea ce presupune ca TVA din punct de vedere contabil si fiscal?
 
Conform cod fiscal art. 286 pct 30 alin 4-6, firma X refactureaza cu TVA aceste costuri catre Y.
 
La refacturare care dintre urmatoarele 2 proceduri se poate aplica?
 
1. factura de la curier catre firma X: 626 / 4426 = 401 in sume 133.10 / 25.25/ 158.39 lei
 
2. refacturare de la X catre Y:
 
varianta 1: 4111 = 708 / 4427 in sume identice cu factura de la curier 133.10 / 25.25 / 158.39 lei?
 
varianta 2: operatiune impozabila ca TVA si posibil sa se aplice TVA la total factura curier in caz de refacturare? Adica: 4111 = 708 / 4427 in sume 158.39 / 30.09 / 188.48 lei?
 
Care din cele 2 variante este corecta la emiterea facturii de refacturare costuri curier de la X catre Y?
 
Sau indicat ar fi ca in locul conturilor de cheltuieli si venituri sa se foloseasca un cont intermediar 461?
 
Ce procedura ar fi indicat sa se foloseasca in aceasta situatie, in conditiile in care curierul negociaza tarife mai mici la volume mari de transport cu o firma?
 
Dar daca nu ar fi afiliate cele 2 firme?
 
Si legislatia va rog care sustine raspunsul.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Refacturare cheltuieli curier

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 15 iun 2020.

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 70.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Iun252021

Refacturare vs factura de decontare

de Cornelia Nastase valabil la 25 Iun 2021
Iun212021

Servicii de transport. Impozit nerezidenti

de Irina Dumitrescu valabil la 21 Iun 2021
Iun172021

Transport pe teritoriul Romaniei. Impozit nerezidenti

de Irina Dumitrescu valabil la 17 Iun 2021
Iun132021

Achizitie servicii transport. TVA

de Irina Dumitrescu valabil la 13 Iun 2021
x