Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 29 Februarie 2024

Servicii turistice. Luna in care se considera venituri

Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Rodica Mantescu
Consilier juridic
valabil la 26 Ian 2024

Intrebare: Conform Legii 115/2023, Art. 59. La articolul 76, dupa alineatul (7) se introduc sapte noi alineate, alin. (8)-(14) cu urmatorul cuprins: (8) Sumele reprezentand contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru angajatii proprii si membrii de familie ai acestora, in conditiile alin. (4^1) lit. d), se considera venituri aferente lunii in care se aproba decontul, respectiv venituri aferente lunii in care sunt acordate, in situatia in care nu exista obligatia prezentarii unor documente justificative. Cazul 1: Un salariat are concediu de odihna in perioada 29.01.2024 - 06.02.2023. Acesta a cumparat / achitat pachetul turistic in luna 01.2024. Cand se considera venituri si se declara in D112? Se poate acorda 33% din salariul de incadrare atat in luna 01.2024, cat si in luna 02.2024 (pachetul depasind cu multa aceasta sume)? Cazul 2: Un salariat are concediu de odihna in perioada 22.07.2024 - 31.07.2024. Acesta a cumparat / achitat pachetul turistic in luna 02.2024. Cand se considera venituri si se declara in D112? In luna 02.2024 cand a cumparat pachetul turistic sau in luna efectuarii concediului de odihna, respectiv 07.2024? Multumesc.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 50-249 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 0150

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale 2024"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Concedii

Feb052024

Concediu medical cod 01 in continuare cod 06. Lipsa stagiului de cotizare. Consecinte

de Rodica Mantescu valabil la 05 Feb 2024
Intrebare: La un SRL, un angajat cu norma intreaga de la data 03.04.2023 (prima zi) primeste concediu medical din spital pe cod boala 01 in perioada 26.09-30.09.2023 si apoi inca unul "in continuare" tot pe cod 01 perioada 01.10-20.10.2023. Angajatul NU a mai avut loc de munca anterior 01.04.2023 si a primit adeverinta sa duca spitalului cu stagiul la firma in cauza. In urma discutiilor cu ...
Apr252023

Obligatii ale angajatorului in legatura cu absentarea salariatului de la locul de munca

de Dani Cucu valabil la 25 Apr 2023
Intrebare: Este obligatorie inregistrarea absentelor nemotivate si suspendarea contractului individual de munca in REVISAL? Sau se poate sa nu mai fie suspendat contractul in REVISAL, in baza unei prevederi in regulamentul intern, in care sa se specifice ca absentele nemotivate sa fie inregistrate doar in pontaj, stat de salarii si D112? Va multumesc.
Mar172023

Decontare servicii turistice pentru angajati si bilete la concert

de Vera Constantin valabil la 17 Mar 2023
Intrebare: La un SRL un angajat aduce o factura pe nume propriu pentru o vacanta cu famila de 1000 de euro si 3 bilete la un concert de 1000 de lei. Va rog sa-mi dati monografii contabile si daca trebuie sa declar in D112 sau alte particularitati pe anul 2023.
Feb122023

Certificat medical. Neprezentare angajator. Consecinte

de Rodica Mantescu valabil la 12 Feb 2023
Intrebare: Am un salariat care isi ia concediu de odihna 15 zile cu acordul angajatorului. In acest interval de timp este internat doua zile in spital si i se acorda in continuare concediu medical alte 10 zile. Angajatul nu depune certificatul medical la angajator, pentru ca nu vrea sa i se plateasca 75% din salariu. 1. Are angajatul obligatia legala sa depuna acest certificat medical sau poate sa aleaga sa ...
Ian192023

Salariat in CCC. Desfasurare activitate pe PFA pe durata concediului

de Gabriela Dita valabil la 19 Ian 2023
Intrebare: Sunt contabil angajat, dar suplimentar prestez si sub forma de profesie liberala (gen "pfa"). In acest moment sunt in concediu de crestere copil si concomitent am suspendat activitatea pt "pfa". Acum imi apar ocazii sa preiau noi clienti pe "pfa-ul" meu. Se poate sa inchei in aceasta perioada contracte de prestari servicii contabile (sumele lunare sunt micu? e)? E ok ...
Apr042022

Cumul CIM la acelasi angajator. Concediu medical cod 08

de Nicolae Liviu valabil la 04 Apr 2022
Intrebare: O salariata este angajata cu doua contracte de munca la aceeasi firma, un contract de 6h si unul de 2h. Cum vor fi inregistrate concediile medicale pe care aceasta le va aduce? I se va calcula indemnizatie pe ambele contracte sau doar pe cel cu norma de lucru mai mare? De la casa de sanatate se va recupera doar indemnizatia aferenta unui singur contract? Precizez ca angajata va aduce concedii ...