Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 16 Iulie 2024

Tratamentul TVA pentru livrarile locale din alt stat membru

Raspuns oferit de
Alexandru Palaghia

Alexandru Palaghia
Expert contabil
valabil la 28 Iun 2024

Intrebare: Societatea in cauza activeaza in domeniul constructiilor in sensul in care efectueaza lucrari de montaj ascensoare, parcari monitorizate aferente unor locuinte rezidentiale/spatii comerciale. Piata pe care activeaza cu aceste lucrari este Italia. Avand in vedere faptul ca in domeniul montarii ascensoarelor am activat doar in Italia, in anul 2023 am solicitat si obtinut de la autoritatile fiscale din Italia cod de inregistrare de TVA. De fapt, societatea efectueaza lucrarile de montaj a ascensoarelor la spatii rezidentiale din Italia iar ascensoarele (partile componente) sunt livrate de firme specializate de pe teritoriul Italian intrucat pentru aceste ascensoare se obtin certificate cerute de Institutii abilitate iar montarea si arhitectura/proiectarea lor sunt efectuata de firme din Italia. In speta, pentru acest tip de lucrari societatea noastra a activat doar ca un intermediar, in sensul in care a achizitionat echipamentul de la firme din Italia care il transporta direct la locul de montat iar montarea, integrarea lui in cladire se face de catre o firma specializata in astfel de lucrari. Clientul final al lucrarilor sunt societati comerciale nu persoane fizice. Pentru acest tip de serviciu am folosit codul de TVA atribuit de autoritatile din Italia. Am primit factura cu ascensorul sau partile componente utilizand codul din Italia si am facturat folosind acelasi cod emis de autoritatile din Italia (am interpretat prevederile art.278 alin.4 cod fiscal). Persoana care se ocupa de formalitatile fiscale din Italia (declaratii fiscali de tva etc) insista sa utilizam codul de TVA din Romania la emiterea facturii catre clientul final (persoana juridica) in regim de taxare inversa. Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns referitor la acesta speta. Este corect cum am procedat in sensul in care am folosit la facturare codul de TVA atribuit de autoritatile italiene sau ar trebui sa facturam folosind codul de inregistrare atribuit de autoritatile romane? Daca facturam utilizand codul de TVA atribuit de autoritatile din Romania ce cota de tva aplicam? Va multumesc.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 10-49 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4120

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Tratament fiscal operatiuni economice

Iul132024

Prestari servicii de mentenanta utilaje in UE. Beneficiar din Romania

de Vera Constantin valabil la 13 Iul 2024
TVA
Intrebare: Va rugam sa ne transmiteti pentru urmatoarea speta din punct de vedere fiscal al TVA cum este corecta procedura: O societate din ROMANIA presteaza servicii pentru o societate tot din ROMANIA, serviciile fiind unele de mentenanta utilaje si curatenie, serviciile sunt prestate insa in spatiul intracomunitar mai exact FRANTA, se folosesc salariati detasati, facturarea este insa intre doua societati ...
Iul102024

Facturare material lemnos persoana neinregistrata in scopuri de TVA in RO

de Alexandru Palaghia valabil la 10 Iul 2024
TVA
Intrebare: Am primit o comanda pentru material lemnos de la o fundatie din Olanda fara COD Vies valahol. Care este locul destinatiei? In Romania nu merge Marfa la Olanda. Cum trebuie sa fac factura? Cum trebuie sa declar?
Iul052024

Bunuri oferite gratuit persoanelor fizice sau donate operatorilor receptori, regim fiscal TVA

de Amelia Dumitras valabil la 05 Iul 2024
TVA
Intrebare: Societatea detine o Cofetarie unde se vand in afara de prajituri/ torturi si cafea sau sucuri. Produsele de cofetarie sunt produse in laboratorul nostru. Avand in vedere ca produsele de cofetarie sunt perisabile, pentru a evita aruncarea acestora, am dori sa le oferim gratuit clientilor, cu 2 zile inainte de expirare (exemplu: la o cafea oferim o prajitura sau o felie de tort). In acest fel s-ar ...
Iul032024

Regim fiscal TVA si impozit nerezidenti achizitie servicii publicitate locuri de munca

de Amelia Dumitras valabil la 03 Iul 2024
TVA
Intrebare: Societate platitoare de tva si impozit pe profit a primit in luna iunie 2024 o factura din Cipru pentru servicii de publicitate pentru locuri de munca in Romania (furnizorul detine un site cu o baza de date din Romania, noi publicam anuntul de angajare pe site-ul lor, candidatii interesati posteaza cv, selectam cv din baza lor de date). Furnizorul din Cipru are cod valid de TVA si detine ...
Iul072024

Vanzare deseuri. Regim fiscal

de Irina Dumitrescu valabil la 07 Iul 2024
TVA
Intrebare: Societatea noastra intentioneaza sa curete un teren (aflat intr-o zona industriala) avut in proprietate de deseuri de fier. Serviciul il face cu o firma autorizata care va si prelua deseurile respective si va face plata taxei la Fondul de mediu. Deseurile respective se vor vinde cu factura catre firma pretatoare cu taxare inversa din punct de vedere al TVA-ului (ambii fiind platitori de tva). ...
Iun302024

Vanzare panouri fotovoltaice. Declaratie pe proprie raspundere pentru cota redusa de TVA

de Constanta Popa valabil la 30 Iun 2024
TVA
Intrebare: Ce cota de TVA se aplica in cazul vanzarii de panouri fotovoltaice catre persoane juridice care le cumpara in scopul revanzarii si/sau instalarii? Pentru aplicarea cotei reduse este necesara indeplinirea simultana a celor doua conditii prezavute la art 291, alin. 2, lit. N?