Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 21 Octombrie 2018
  • Newsletter GRATUIT
  • Aboneaza-te GRATUIT la newsletter-ul PortalCodulFISCAL.ro.
     
    Aboneaza-te acum si primesti GRATUIT Raportul Special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii".
    Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii
    Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

A fost publicata ordonanta prin care se clarifica includerea veniturilor din drepturi de autor in baza de calcul a indemnizatie pentru cresterea copiilor

Raspuns oferit de
PortalFiscalitate.ro

PortalFiscalitate.ro
contabil
In M.Of nr. 792/17.09.2018 a fost publicata O.U.G. nr. 81/2018 pentru modificarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor. Ordonanta aduce modificari in sensul restabilirii cadrului legislativ care prevedea includerea veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala in categoria veniturilor supuse impozitului pe venit care se iau in considerare la stabilirea drepturilor prevazute de OUG 111/2010.

In ceea ce priveste concediul pentru cresterea copilului, art. 2 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor stabilea ca, persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

In luna martie 2018, prin O.U.G. nr. 18/2018 veniturile din drepturi de proprietate intelectuala au fost excluse din categoria veniturilor din activitati independente, aceste venituri fiint reglementate in Codul fiscal ca o categorie distincta de venituri. Ca urmare a acestor modificari aduse Codului fiscal prin O.U.G nr. 18/2018 veniturile din drepturi de proprietate intelectuala nu s-au mai inclus in categoria veniturilor care se iau in considerare la stabilirea drepturilor prevazute de OUG 111/2010.

Prin O.U.G. nr. 81/2018 s-au introdus si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala in categoria veniturilor care se iau in considerare la stabilirea drepturilor prevazute de OUG 111/2010, alaturi de veniturile din salarii si asimilate salariilor, veniturile din activitati independente si veniturile din activitati agricole, silvicultura si piscicultura.

De asemenea, conform art. II din O.U.G. nr. 81/2018, persoanele indreptatite care au solicitat acordarea indemnizatiei lunare prevazute de OUG 111/2010, al carei cuantum a fost stabilit fara a fi luate in calcul veniturile din drepturi de proprietate intelectuala realizate incepand cu data de 23 martie 2018, pot depune direct la agentiile pentru plati si inspectie sociala judetene, respectiv a municipiului Bucuresti documentele doveditoare privind realizarea acestor venituri, in termen de 60 de zile de la intrarea in vigoare a O.U.G. nr. 81/2018. Noul cuantum al indemnizatiei trebuie stabilit de catre agentiile de plati si inspectie sociala in termen de 60 de zile de la depunerea documentelor, sau in termen de 60 de zile de la intrarea in viogare a O.U.G. nr. 81/2018 – daca documentele au fost deja depuse. Cuantumul astfel stabilit se acorda incepand cu data intrarii in vigoare a O.U.G. nr. 81/2018, iar diferentele intre indemnizatia stabilita anterior si indemnizatia recalculata se platesc pana la data de 31 decembrie 2018.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete fiscal-contabile ale lunii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x