Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 24 Septembrie 2023

Cadouri de Paste, Craciun, 8 martie si 1 iunie. CIM suspendat

Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Rodica Mantescu
Consilier juridic
Intrebare: In cazul in care societatea acorda salariatilor cnf. CCM cadouri in bani cu ocazia sarbatorilor de Paste, Craciun, 8 martie, 1 iunie etc. din fondul de cheltuieli socio-culturale stabilit in BVC in limita a 5% din fondul de salarii, cnf. art. 25 Cod Fiscal, pot beneficia de aceste cadouri toti salariatii cu CIM sau doar cei cu CIM-ul nesuspendat in REVISAL? Care este abordarea pentru salariatii aflati in concedii medicale?

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 250 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 3600

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 70.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "E-Factura, E-Transport. 10 studii de caz de maxima importanta."!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Legislatie

Iun232023

Decontarea costurilor cu transportul salariatilor la locul de munca

de Alexandru Palaghia valabil la 23 Iun 2023
Intrebare: Societatea comerciala doreste decontarea costurilor de transport (combustibil cota parte de uzura) angajatilor care se deplaseaza cu autoturismul propriu in interesul societatii. Daca calculul contravalorii combustibilului e relativ simplu, cum se procedeaza in cazul uzurii autoturismului? Totodata, va rugam sa ne precizati ce implicatii fiscale ar avea aceasta cheltuiala asupra societatii, avand ...
Iun202023

Fiscalitatea beneficiilor salariale acordate sub forma serviciilor turistice

de Alexandru Palaghia valabil la 20 Iun 2023
Intrebare: As dori sa stiu cum putem deconta servicii turistice pentru angajati la nivelul salariului mediu brut pe economie respectiv pentru anul 2023 in suma de 6800 lei, daca lunar plafonul de 33% reprezinta 1500 lei. Multumesc.
Mar312023

Calcul plafon 33% beneficii salariale neimpozabile

de Nicolae Liviu valabil la 31 Mar 2023
Intrebare: Baza legala pentru Calcul plafon 33% beneficii salariale neimpozabile Am vazut intr-un raspuns anterior din 04.03.2023 faptul ca recomandati urmatoarele: "Pentru ca salariatul sa beneficieze de intreaga suma neimpozabila de 6.789 lei, angajatorul trebuie sa o deconteze etapizat. Conditia este ca angajatorul sa suporte contravaloarea serviciilor turistice pe perioada in care ...
Feb252023

Avantaje in natura si/sau beneficii extrasalariale, tratament fiscal din 2023

de Amelia Dumitras valabil la 25 Feb 2023
Intrebare: O societate platitoare de TVA si de impozit pe profit doreste sa le acorde salariatilor o suma lunara pentru ca fiecare salariat sa o foloseasca in diferite activitati (abonament la sala, achizitionarea de carti online, achizitionarea de cursuri in diverse domenii etc.). 1. Aceasta suma se considera avantaj in natura? Daca da, ce contributii se retin fiecarui salariat? 2. Daca societatea se ...
Feb092023

Tratament fiscal transport salariati de la domiciuliu la locul de munca

de Alexandru Palaghia valabil la 09 Feb 2023
Intrebare: Va rog sa ma ajutati cu o informatie privind decontarea transportului pentru salariati. Mentionez ca salariatii isi au resedinta in afara localitatii unde isi au locul de munca. Contravaloarea transportului intra in plafonul de 33% si care sunt documentele justificative pe care salariatul trebuie sa le prezinte?
Ian162023

Venituri neimpozabile pentru salariati. Munca part time

de Vera Constantin valabil la 16 Ian 2023
Intrebare: Societatea are doi angajati unul cu norma intreaga si unul cu norma partiala si in concediu prenatal. Intrebare poate beneficia si angajatul cu norma partiala de decontarea facilitatilor de 33% din salariu si in perioada de concediu medical sau de maternitate?