Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 25 Aprilie 2024

Cheltuieli deplasare titular PFA, deductibilitate

Raspuns oferit de
Elena Garofil

Elena Garofil
Consultant fiscal
valabil la 09 Mai 2023

Intrebare: Administratorul unui PFA (este inregistrat doar la ANAF) achizitioneaza pachet ALL INCLUSIV, printr-o agentie de turism, pentru o deplasare externa unde participa la o GALA in domeniul asigurarilor (este domeniul de activitate al PFA, incaseaza comision pentru intermediere). Deplasarea se face cu auto propriu. Acest pachet ALL Inclusiv este considerat 100% cheltuiala deductibila? Multumesc!

Tip societate: P.F.A.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 6622

Raspuns: Potrivit prevederilor de la art. 68(4) din Codul fiscal, conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente, pentru a putea fi deduse, in functie de natura acestora, sunt:
a)sa fie efectuate in cadrul activitatilor independente, justificate prin documente;
b)sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;
(...)
h)sa fie efectuate pe perioada deplasarii contribuabilului care isi desfasoara activitatea individual si/sau intr-o forma de asociere, in tara si in strainatate, in scopul desfasurarii activitatii, reprezentand cheltuieli de cazare si transport, altele decat cele prevazute la alin. (7) lit. k) (altele decat cele aferente cheltuielilor auto prevazute ca deductibile in limita de 50%);

De asemenea la pct. 7(7) din NM, se precizeaza ca in vederea acordarii deductibilitatii integrale la calculul venitului net anual, justificarea utilizarii vehiculelor se efectueaza pe baza documentelor justificative si prin intocmirea foii de parcurs care trebuie sa cuprinda cel putin urmatoarele informatii: categoria de vehicul utilizat, scopul si locul deplasarii, kilometrii parcursi, norma proprie de consum carburant pe kilometru parcurs.

Prin urmare titularul unui PFA (persoana fizica) poate deduce integral cheltuielile de transport, in situatia in care se prezinta documentele precizate mai sus(in afara documenttelor de achizitie, ordin de deplasare si foaie de parcurs), precum si cele legate de cazare, in cazul deplasarilor efectuate in interesul activitatii economice independente pe care o desfasoara, nu si cheltuielile cu diurna (indemnizatia de deplasare), deoarece aceasta din urma poate fi deductibila numai in cazul deplasarii salariatilor, astfel cum se precizeaza la art. 68(4) lit. g) din Codul fiscal.

Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalCodulFiscal.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Cheltuieli deductibile si nedeductibile

Apr102024

Constituire provizioane litigii

de Florentina Buzea valabil la 10 Apr 2024
Intrebare: Pentru o societate care are un litigiu cu un client s-a deschis o actiune civila, al carei obiect il reprezinta inselaciunea privind facturile emise si neachitate la scadenta. Statusul procesului este: urmarire penala. Se poate constitui in acest caz un provizion pentru creanta neincasata in cursul anului 2024, sau acesta se poate constitui doar la sfarsitul anului? Creanta nu are o depasire de ...
Apr172024

Obligatii fiscale si contabile privind inchirierea sediului social

de Dani Cucu valabil la 17 Apr 2024
Intrebare: Am inchiriat un sediu nou, contractul este semnat in decembrie, in posesia spatiului am intrat cu 14.04 pentru a putea face modificari, de mutat ce putem muta cu 15.05, pana atunci nu platim chirie. La vechiul sediu eliberam cu 07.06. 1) Cand trebuie declarat la Registrul Comertului? (nota: biroul are un nr cadastral si o adresa, iar depozitul difera la numar, ce se trece? e nr 133 birou si 137 ...
Apr072024

Calcul sponsorizare

de Nicolae Liviu valabil la 07 Apr 2024
Intrebare: Am o nelamurire. O sponsorizare platita intr-o luna a trimestrului IV pentru determinarea valorii deductibila raportata la cifra de afaceri si impozitul de profit, se face numai la trimestrul IV sau se iau in calcul datele pe tot anul? Mentionez ca nu au mai fost sponsorizari in cursul anului.
Apr062024

Abonament sala de sport. PFA

de Nicolae Liviu valabil la 06 Apr 2024
Intrebare: Este deductibil abonamentul cumparat in februarie, odata pe tot anul 2023, la o sala de sport in valoare de 2.570 lei/an? Pot sa inregistrez ca deductibil 400 euro/an din acest abonament daca factura este facuta odata pentru tot anul? Diferenta pot sa o trec pe nedeductibil? Va multumesc.
Apr022024

Dobanda la imprumuturi primite de la terti

de Alexandru Palaghia valabil la 02 Apr 2024
Intrebare: O persoana fizica, ce nu este asociat/administrator/salariat al societatii, acorda un imprumut societatii. Pentru acest imprumut se poate stabili dobanda? Aceasta dobanda este cheltuiala deductibila? Multumesc!
Mar292024

Pregatirea profesionala a salariatilor

de Nicolae Liviu valabil la 29 Mar 2024
Intrebare: Referitor la cont 615 cheltuieli cu pregatire personal, va solicitam sa ne informati faptul daca se pot inregistra cheltuieli aferente cursului de sef voluntar pentru ISU conform contractului incheiat cu firma. Alta speta: cursurile trimestriale de formare profesionala cu diverse tematici a salariatilor se pot conta pe acelasi cont 615? Multumim!