Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 16 Iulie 2024

Obligatia de a accepta plati fara numerar

30 Iun 2024

Incepand cu data de 16 iunie 2024, persoanele fizice sau juridice din Romania, sunt obligate sa asigure implementarea si acceptarea cel putin a unui instrument de plata fara numerar, respectiv sa ofere clientilor posibilitatea de a efectua plati prin mijloace alternative la numerar, conform Legii nr. 406 din 18 decembrie 2023. Acesta modificare legislativa raspunde unei nevoi crescute de securitate si eficienta in tranzactiile financiare, reflectand o tendinta globala de digitalizare a platilor.

Conform noilor reglementari, entitatile vizate trebuie sa respecte anumite obligatii privind acceptarea platilor fara numerar, prin includerea cardurilor de debit, de credit sau preplatite, acceptate prin intermediul unui terminal POS sau alte solutii moderne de plata, daca incasarile in numerar depasesc 50.000 lei intr-un an, potrivit art. 1 alin. 1 indice 2) din OUG nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata:
(1 indice 2) Persoanele fizice sau juridice, prevazute la art. 4 alin. 1) din Legea nr. 265/2022 privind registrul comertului (…) au obligatia de a asigura implementarea si de a accepta cel putin un instrument de plata fara numerar, asa cum acesta este definit de Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plata si pentru modificarea unor acte normative, la art. 5 alin. (1) pct. 31.

Entitatile prevazute la art. 4 alin. 1) din Legea nr. 265/2022 sunt: persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale si intreprinderi familiale, inmatricularea si publicitatea profesionistilor societati, societati europene, societati cooperative, societati cooperative europene, organizatii cooperatiste de credit, grupuri de interes economic si grupuri europene de interes economic, cu sediul principal in Romania.

Completeaza formularul si TESTEAZA GRATUIT - Legislatie + Consultanta de la experti
Sunt de acord cu termenii si conditiile site-ului!
Conform cerintelor Regulamentului UE 679/2016 sunt de acord ca SC Rentrop & Straton S.R.L. sa colecteze si sa prelucreze datele din formular in scopuri comerciale.
Instrument de plata fara numerar definit de Legea nr. 209/2019 la art. 5 alin. (1) pct. 31, reprezinta orice dispozitiv personalizat si/sau orice set de proceduri convenite intre utilizatorul serviciilor de plata si prestatorul de servicii de plata si folosit de utilizatorul serviciilor de plata pentru a initia un ordin de plata.

Plafonul de incasari in numerar
Potivit art. 1 din OUG 193/2002, persoanele juridice care desfasoara activitati de comert cu amanuntul si cu ridicata, precum si cele care desfasoara activitati de prestari de servicii, care realizeaza in cursul unui an incasari in numerar cu o valoare mai mare de 50.000 lei, au obligatia sa accepte ca mijloc de plata cardurile de debit, de credit sau preplatite, prin intermediul unui terminal POS si/sau al altor solutii moderne de acceptare, inclusiv aplicatii ce faciliteaza acceptarea platilor electronice.
Prin activitatea de prestari de servicii, in sensul prezentului alineat, se intelege operatiunea definita la art. 271 alin. 1 din Codul fiscal, respectiv orice operatiune care nu constituie livrare de bunuri.

Termene si conditii
Obligatia de acceptare de catre persoanele juridice vizate, a cardurilor de debit, de credit sau preplatite, prin intermediul unui terminal POS si/sau al altor solutii moderne de acceptare, se naste incepand cu trimestrul urmator celui in care incasarile in numerar din cursul anului respectiv au depasit pragul de 50.000 lei.
In cazul in care, timp de 2 ani consecutivi, pragul de 50.000 lei nu a fost depasit, entitatile vizate nu mai au obligatia de acceptare a cardurilor de debit, de credit sau preplatite, prin intermediul unui terminal POS si/sau al altor solutii moderne de acceptare, dar pot opta pentru continuarea acceptarii acestor instrumente de plata.

Sanctiuni
Refuzul persoanelor juridice de a accepta ca mijloc de plata cardurile de debit si cardurile de credit, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 5.000 lei la 7.500 lei (potrivit art. 3) alin. 1 lit. 3) din OUG 193/2002).
Sunt vizate persoanele juridice care desfasoara activitati de comert cu amanuntul si cu ridicata, precum si cele care desfasoara activitati de prestari de servicii, care realizeaza in cursul unui an incasari in numerar cu o valoare mai mare de 50.000 lei.
Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor contraventionale se fac de catre persoanele desemnate din cadrul structurilor cu atributii de control ale ANAF.
Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalCodulFiscal.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Studii de caz si articole despre card

Iun262024

Obligatia dotarii cu aparate POS pentru plata cu cardul

de Alexandru Palaghia valabil la 26 Iun 2024
Intrebare: Care societati au obligativitatea de a achizitiona POS, incepand cu ce data este obligatorie achizitia POS-ului si ce sanctiune este prevazuta in cazul in care nu se achizitioneaza un POS? Multumesc.
Iun152024

Achizitie carduri cadou salariati

de Vera Constantin valabil la 15 Iun 2024
Intrebare: Societatea a primit factura pentru achizitia a 12 carduri cadou (100 lei fiecare) de la Carrefour pentru 12 salariati in vederea acordarii lor drept premiu. Cum se contabilizeaza acestea?
Mai132024

Sume in curs de decontare la 31.12.2023

de Profeanu Laura valabil la 13 Mai 2024
Intrebare: In 30 decembrie 2023 am achizitionat si platit un furnizor cu cardul. Operatiunea nu a aparut pe extras paba la 31.12.2023. Am efectuat urmatoarea inregistrare 401=5125 / 5300. La data bilantului 5125 este pe credit. Este corect?
Feb152024

Relatia B2C. Mod de transmitere facturi

de Ionut Jinga valabil la 15 Feb 2024
Intrebare: In situatia in care se emite o factura catre o PERSOANA FIZICA, aceasta factura trebuie incarcata in SPV. Factura se achita in numerar (casa de marcat) sau cu card bancar? Cu stima, Ichim Victoria
Dec202023

Plata facturi cu cardul personal

de Vera Constantin valabil la 20 Dec 2023
Intrebare: Un cabinet medical, medicina de familie, are cont la banca unde incaseaza facturile emise catre CASMB, dar nu are card bancar. In acest caz platile pentru facturile primite de la furnizori le face cu numerar sau cu cardul personal. Platile efectuate cu cardul personal se inregistreaza tot ca plati in numerar. Este corect sa plateasca facturile primite de la furnizori cu cardul personal? Daca ...
Nov042023

Plati facute de salariatul firmei

de Mariana Prejbeanu valabil la 04 Nov 2023
Intrebare: Este permisa efectuarea de catre angajat a unor cheltuieli in numele firmei folosind la plata acestora cardul sau personal?
Vezi toate studiile de caz despre card keyboard_double_arrow_right
Incepand cu data de 16 iunie 2024, persoanele fizice sau juridice din Romania, sunt obligate sa asigure implementarea si acceptarea cel putin a unui instrument de plata fara numerar, respectiv sa ofere clientilor posibilitatea de a efectua plati prin mijloace alternative la numerar, conform Legii nr. 406 din 18 decembrie 2023. Acesta modificare legislativa raspunde unei nevoi crescute de securitate si eficienta in tranzactiile financiare, reflectand o tendinta globala de digitalizare a platilor.