Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Feedback clienti
PortalCodulFiscal.ro
Portal actualizat la 23 Iulie 2024

Transfer de active sau livrare de bunuri imobile

Raspuns oferit de
Amelia Dumitras

Amelia Dumitras
Consultant fiscal si expert contabil
Intrebare: O societate vinde un imobil situat in intravilan format din teren (categorie de folosinta curti constructii) teren (categorie de folosinta drum) constructii (siloz). Impreuna cu imobilul se instraineaza si instalatiile, echipamentele atasate imobilului (instalatii electrice, de alimentare cu apa si gaze naturale). In actul notarial intocmit este mentionat pretul total al vanzarii. Intrebare: factura de livrare va fi emisa cu taxare inversa sau scutita (art. 292 alin. 2 lit. f)? Ce mentiuni trebuie completate pe factura emisa? Mentionez ca acest teren a fost acizitionat in 2021, in regim de scutire (art. 292 alin. 2 lit. f).

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-9 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4675

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulFiscal.ro

Login utilizator

De ce sa te inregistrezi?

  • 47 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 90.000 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal consultanta personalizata te costa acum doar 4 lei/zi, TVA inclusa.
  • Consultanta oferita de specialistii PortalCodulFiscal.ro
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulFiscal.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalCodulFiscal.ro si primesti cadou Raportul special "Intreprinderi legate
Impozit micro sau impozit pe profit?"
!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria TVA

Iul222024

Investitii la spatii detinute in baza contract de comodat

de Profeanu Laura valabil la 22 Iul 2024
TVA
Intrebare: Un notar public a cumparat un apartament pe CNP. Include acest apartament in patrimoniul de afectatiune urmand sa schimbe sediul biroului notarial la aceasta locatie. Pentru a realiza acest lucru sunt necesare o serie de amenajari pentru ca acest apartament sa devina functional pentru notariat, fiind necesara o perioada de timp care poate merge pana la 1 an. Este deductibil tva-ul din ...
Iul102024

Neplatitor de tva. Prestari servicii IT catre beneficiar din Elvetia

de Vera Constantin valabil la 10 Iul 2024
TVA
Intrebare: Persoana juridica romana platitoare de TVA factureaza servicii IT pentru o firma din Elvetia. Cum se emite factura din punct de vedere al TVA-ului?
Iul122024

Decont pentru polita de asigurare. D394

de Vera Constantin valabil la 12 Iul 2024
TVA
Intrebare: In cazul in care firma de asigurari nu emite factura fiscala, ci doar decont pentru polita de asigurare, acest decont nu se declara in D394 (nefiind factura fiscala), dar in D300 se trece sau nu la randul de operatiuni scutite?
Iul082024

Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici

de Profeanu Laura valabil la 08 Iul 2024
TVA
Intrebare: O societate neplatitoare de TVA si platitoare de impozit pe profit va incheia un contract de prestari servicii cu o societate din Ucraina. Serviciile se vor presta pe teritoriul Romaniei. Ce obligatii are societatea din Romania din punct de vedere al TVA pentru intocmirea facturilor catre societatea din Ucraina? Va rugam sa ne oferiti detalii in ceea ce priveste obligativitatea ...
Iun292024

Livrare corp funciar unic format din constructie si teren

de Profeanu Laura valabil la 29 Iun 2024
TVA
Intrebare: Dorim sa vindem urmatoarele bunuri: - teren 36.832 mp construibil (certificat de urbanism) evaluat in decembrie 2021 la valoarea de 175.000 ron; - doua constructii pe terenul de mai sus: - un pavilion cu 173 mp.-315.000 ron si un zid de sprijin de 35 mp - 348.000 ron, receptionate in anul 2020. Zidul de sprijin existent in valoare de 348.000 ron a fost consolidat in acest an (2024) - val ...
Iun272024

Regim fiscal TVA pentru servicii SSM, beneficiar din stat membru

de Amelia Dumitras valabil la 27 Iun 2024
TVA
Intrebare: Intocmire documentatie pentru SSM pentru angajati pe care ii are pe teritoriul Romaniei, pentru o firma care are sediu in Olanda se factureaza neimpozabil in Romana sau cu tva ca serviciu efectuat in Romania?